Domácí

Česko poslalo do Bruselu odpověď na audit o střetu zájmů premiéra Babiše

Ministerstvo pro místní rozvoj poslalo v pátek odpověď na audit ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše. Lhůtu mělo do konce příštího týdne. Televizi Nova informaci potvrdila ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO).

"Odeslali jsme dnes odpověď, to znamená, že jsme opravdu dodrželi, že to bude dříve, protože ty týmy, jakmile opadlo to největší napětí v rámci koronavirové krize, okamžitě pokračovaly na zpracování odpovědi a dnes bylo odesláno," uvedla v pátek odpoledne Dostálová pro TV Nova.Jak konkrétně ministerstvo pro místní rozvoj na zprávu evropských komisařů argumentovalo, ale sdělit nechtěla, protože zpráva je v režimu důvěrné. "Musíme stále akceptovat ten režim důvěrnosti, byť s průvodním dopisem jsme požádali Evropskou komisi, zda tato důvěrnost stále trvá," doplnila ministryně.

Předběžná auditní zpráva obsahovala celkem 22 zjištění, už na ni česká strana reagovala. Ve finální zprávě eurokomisaři pět bodů uzavřeli, dva zrušili, tři ponechali otevřené částečně a 12 zcela. Ministerstvo se proto v odpovědi soustředilo především na otevřená zjištění.

Související obsah

"Další kroky auditního řízení lze nyní jen odhadovat. Předpokládáme, že Evropská komise využije všech možností komunikace a pozve zástupce České republiky k dalšímu jednání," sdělila náměstkyně ministryně Daniela Grabmüllerová s tím, že Česko teď bude čekat na reakci a případné další jednání.

Závěrečná auditní zpráva dorazila do Česka 5. února. Ministerstvo následně kvůli pandemii koronaviru požádalo o prodloužení odpovědní lhůty, která měla vypršet 5. června. V pátek ale resort předal reakci Stálému zastoupení ČR v Bruselu, které ji odešle Evropské komisi.

Komisaři českého premiéra podezírají, že má stále přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie své firmy Agrofert a SynBiol. V radě protektorů na ně totiž dohlíží mimo jiné jeho manželka. Andrej Babiš od začátku střet zájmů odmítá.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz