Zajímavosti

Muž ze Zlínska objevil na procházce zlatý poklad! Těší se na obří odměnu

I v dnešní době se dá najít zlatý poklad. Do zlínského Muzea jihovýchodní Moravy v pátek dorazily desítky zlatých mincí z přelomu 16. a 17. století. Před pár dny je objevil amatérský archeolog v Hostýnských vrších na východě Moravy.

Stovky let byly zlaté mince ukryté v zemi, před pár dny ale všechno změnila jedna vycházka do přírody. Nadšenec historie objevil desítky zlatých mincí z přelomu 16. a 17. století v rozpadlé hliněné nádobě. Nebyly ani příliš od bláta.

"Nebylo to cílené hledání, takže se jedná opravdu o velmi šťastnou náhodou," popsal ředitel Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně Pavel Hrubec.

Kde přesně je v Hostýnských vrších objevil, nechce amatérský nadšenec prozradit. "Protože to by se zvedlo boží dopuštění. Odborníci jsou momentálně na místě a prohledávají, jestli tam ještě nezůstaly nějaké mince," doplnil Hrubec.

Kde se hluboko v lesích vzal tak cenný poklad, odborníci netuší. "Možná to tam schoval nějaký voják z doby třicetileté války jako kořist," uvedl jednu z teorií ředitel muzea.

Související obsah

Mince jsou z různé doby a z různých částí Evropy, některé mají na sobě i arabské nápisy. "Neumíme dneska ještě vyčíslit hodnotu, kterou budeme muset také stanovit, ale za dobu trvání muzea jsme takový nález dosud nepřijali," přiznal Hrubec.

Celý poklad teď ze Zlína poputuje do Brna, kde se mince důkladně vyčistí, nafotí a stanoví se jejich hodnota. Na to určitě čeká i nálezce, kterému připadne 10procentní odměna. Už teď je jasné, že to budou stovky tisíc korun.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Spalovna v pražských Malešicích bude týden mimo provoz

Ve středu zachvátil spalovnu v Malešicích požár, několik dní až týden bude mimo provoz. Shořela jedna z budov rozsáhlého areálu. Do opětovného zprovoznění spalovny se bude pražský odpad vozit na skládky v okolí metropole.

Píše se na Deník.cz