Domácí

Počasí houbám sice nepřeje, houbaři ale už staví na odiv své úlovky

Houby rostou, ale ne všude. Někteří úspěšní houbaři si už svými úlovky zdobí profily na sociálních sítích. Odborník radí počkat deset dní po dešti.

Na houby lidem většinou stačí jen košík a kapesní nůž. Výbava profesionálních mykologů je mnohem bohatší a například lupa nebo foťák nesmějí chybět.


Houbaři z celé republiky už začínají zásobovat fotkami svých úlovků sociální sítě. Podle nich rostou například na Kladensku, v Jizerských horách nebo na Šluknovsku.


"Říká se, že na takové ty hřibovité, masitější houby je potřeba počkat asi tak deset dní po prvním dešti," radí Zdeněk Hájek z Mykologického klubu Plzeň.

Související obsah


Kromě toho musí být také teplo. V současné době podle odborníků brání růstu hub především chladné noci. Pan Hájek prý musel zrušit i tradiční výstavu.


"Pokud by nebyl koronavir, tak bych ji musel stejně odvolat, protože před těmi 14 dny nerostly vůbec houby, ač výstavu dělám vždycky na jaře," řekl Hájek.


Podle mykologů už houby rostou také v příhraničních horách, tedy například v Beskydech, na Šumavě nebo v Krušných Horách, a to zřejmě díky lepšímu zadržování vody v půdě.
 

Barbora Slavíková, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz