Zahraničí

Protesty kvůli smrti černocha sílí! Střelba do lidí, v ulicích měst hoří

Situace ve Spojených státech se dál vyostřuje. V noci ze soboty na neděli tam zaznamenali nejtvrdší střety protestujících s policií. Ve více než dvou desítkách velkých měst byl přitom vyhlášen zákaz vycházení. Během protestů v Indianapolisu byli postřeleni tři lidé a jeden člověk zemřel. Kvůli výtržnostem bylo zadrženo už asi 1500 demonstrantů.

O poklidných protestech nemůže být řeč. Ulice měst po celých Spojených státech zaplnily tisíce demonstrantů a členů ozbrojených složek, kteří se snaží rozhořčené davy zastavit. Situace je s každým dnem, který uplynul od smrti George Floyda, vyhrocenější. A řeč není jen o Minneapolisu, kde k jeho smrti po tvrdém zákroku policistů došlo. V New Yorku hlídka najela autem do lidí.


Bílý dům ve Washingtonu hlídají stovky ozbrojenců. Protestující před sídlem prezidenta Spojených států založili oheň. "Chápu bolest, kterou lidé cítí. Podporujeme právo na pokojné protesty a slyšíme jejich prosby, ale to, co nyní vidíme v ulicích našich měst, nemá nic společného se spravedlností nebo mírem. Vzpomínka na George Floyda je zneuctěna vzbouřenci, lupiči a anarchisty," sdělil prezident USA Donald Trump.

Související obsah


Na spoustě míst se protesty proměnily v rabování. Lidé rozbíjejí výlohy, vykrádají pokladny, odnášejí si zboží z obchodů, které včas nestihly zabezpečit dveře a okna. A co víc, svým chováním se chlubí na sociálních sítích.


Nejméně 13 států povolalo do ulic Národní gardu. Noční zákaz vycházení ale nikoho nezastrašil. Rozzuřený dav se nezastavil před ničím. Desítky policejních aut skončily v plamenech, poničeny byly desítky budov. Policie během posledních dní zatkla napříč Spojenými státy více než 1400 lidí.

Související obsah


"Moje poselství pro obyvatele Los Angels zní: Spolupracujte s námi, povzbuďte nás k tomu, abychom našli řešení jako komunita. Snažme se zvládnout tyto neshody způsobem, který je mírový, který může být upřímný, ale nezahrnuje násilí a ničení, které kolem sebe teď vidíme," uvedl šéf policie v Los Angeles Michel Rey Moore.


Protesty pokračují už šestým dnem. Vyvolala je smrt George Floyda, který zemřel krátce poté, co mu policisté během zatýkání klečeli na krku. Čtyřiačtyřicetiletý Derek Chauvin, který je údajně zodpovědný za Floydovu smrt, stane zítra před soudem.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz