Domácí

Nad Českem se objevil rozesmátý "smajlík". Co to znamená?

Nad Českem se objevil rozesmátý "smajlík". Co to znamená?
Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

Když v pondělí Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) informoval o příchodu dešťů a přeháněk, mapa srážek kromě přehledu toho, kde bude pršet nejvíc, odhalila i zajímavý úkaz. Přes téměř celou oblast Čech se rozpíná oranžovo-žlutý "smajlík".

Barevný úkaz odhalila mapa množství srážek. Usmívající se smajlík zasahoval přes sedm krajů. Jedno jeho oko se nacházelo nad Podkrkonoším, druhé na hraně Plzeňského a Středočeského a široký úsměv zasahoval ze Středočeského kraje na Vysočinu. Žluté "tělo" zabíralo prostor od Plzeňského a Jihočeského kraje až po kraj Pardubický, Královéhradecký a Liberecký.

S ohledem na obrovské sucho v Česku, lze s trochu nadsázky tvrdit, že se smajlík raduje nad alespoň tou troškou vláhy, která má přijít. Komentující vyhlídku na déšť rozhodně vítají. "Jen ať hezký prší! Vodní toky se doplní a lesy ožijí houbami. Pole a zahrádky, kdyby mohly, tak by poděkovaly za vláhu i dvakrát!" raduje se na facebooku přispěvatel Antonín.

Oranžová místa ve smajlíkově tváři totiž značila, kde meteorologové předpovídají největší množství srážek, tedy 40 až 50 mm. Žlutá místa prozrazují, kde spadnou srážky v rozmezí 30 až 40 milimetrů.

"Teplo se zatím moc nechystá. Nad Atlantikem je velmi stabilní tlaková výše. Po její přední straně proudí do Evropy stále chladný vzduch od severu a pokud jsou výstupy modelů jakž takž správné, potrvá to i v první polovině června. Příčinou může být teplá zima a nadměrné tání arktického ledu, které přináší chladné vody do Atlantiku z prostoru Labradoru, Grónska a Islandu," informuje meteorolog Petr Dvořák.

Související obsah

Podobné úkazy na meteorologických mapách či satelitních snímcích nejsou ničím neobvyklým. V lednu letošního roku se z družicových snímků na meteorology šklebilo vzteklé kuře. To bylo zřetelně vidět na fotografii oblačnosti nad Českem a pobavilo tehdy nejen samotné odborníky, ale i komentující na sociálních sítích. Ne všichni ale kuře v oblacích rozpoznali. Někteří prohlašovali, že je na snímku zřetelně patrný rozzuřený troll, jiní viděli kachnu.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz