Koronavirus

Část lidí při pandemii riskovala zdraví. Léky brali jinak, či je úplně vysadili!

Část lidí při pandemii riskovala zdraví. Léky brali jinak, či je úplně vysadili!
Zdroj: Profimedia

Nový průzkum poukázal na nebezpečný trend, na který část Čechů "naskočila" na vrcholu pandemie koronaviru. Nejen, že se lidé báli chodit k lékaři, část z nich si dokonce sama upravila dávkování léků na předpis, případně tyto přípravky vysadila úplně.

Z květnového průzkumu České asociace farmaceutických firem (ČAFF) vyplývá, že téměř třetina lidí omezila v době nouzového stavu návštěvy lékařů. Z toho 44 % nepovažovalo návštěvu v této době za nezbytnou, v 37 % návštěvu zrušil sám lékař. Až 15 % Čechů přiznává, že se báli lékaře v době pandemie navštívit. Zkoumání se účastnilo 1042 respondentů.

"Alarmující je přístup zejména těch, kteří užívají léky na předpis. Během pandemie totiž téměř každý desátý uživatel ohrozil svůj zdravotní stav úpravou medikace bez konzultace s lékařem," vypichují autoři průzkumu znepokojivý trend, který ze zkoumání vyplynul.

K "samomedikaci" se v době pandemie odhodlalo více než šest procent Čechů - 2,2 % si samo upravilo dávkování přípravků na předpis a 4,1 % je dokonce vysadilo úplně.

Shrnutí výsledků provedeného průzkumu:

Na první pohled to nevypadá jako vysoké číslo, je ale důležité si uvědomit, že léky na předpis podle průzkumu užívají asi dvě třetiny lidí, ne všichni. A ve výsledku tak své zdraví jiným užíváním předepsaných medikamentů ohrozil přibližně každý desátý pacient.

"Každá změna v dávkování u léků na předpis nebo jejich úplné vysazení bez konzultace s lékařem představuje pro člověka riziko. Situace, kterou koronavirová krize přinesla, je mimořádná, je potřeba se z počátečního období poučit a zajistit, aby nedocházelo k samovolné změně předpisové medikace ani v takovýchto vypjatých situacích,“ má jasno výkonný ředitel ČAFF Martin Mátl.

Související obsah

Krize ovšem také ukázala výhody elektronických receptů. Více než polovina respondentů (55 %) uvedla, že právě pomocí e-receptů doplňovala zásoby léků na předpis. Lidé s lékaři telefonicky konzultovali také léky, které si mohou koupit i volně.

"Pokud bylo možné návštěvu lékaře odložit, tak jsme pacientům vyhověli nebo jsme návštěvu sami zrušili, či přeložili. I přesto trváme na tom, aby se lidé i v době pandemie nebáli v případě závažných akutních potíží lékaře po telefonickém objednání navštívit," nabádá předseda Sdružení praktických lékařů ČR Petr Šonka.

Pacienti se podle něj ani nemusejí bát, že by se při případné návštěvě lékaře koronavirem nakazili. "Všechna zdravotnická zařízení, ať už samostatné ordinace nebo polikliniky a nemocnice, postupují dle přísných hygienických předpisů. Riziko nákazy je zde sníženo na úplné minimum," ujišťuje Šonka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz