Naše Česko

Debaty u piva: Ideální forma výuky na dálku by umožnila i komunikaci žáků mezi sebou

Jak jsou na tom české školy s IT vybavením? Jak žáci i učitelé zvládli výuku z domova? Na téma online výuky a vzdělávání na dálku hovořili s moderátorem Petrem Suchoněm v pořadu Debaty u piva koordinátorka projektu Učíme online Eva Pavlíková, předseda Klubu aktivních učitelů Tomáš Hamberger a hvězda Ordinace v růžové zahradě a trojnásobný táta Robert Jašków. Během pořadu zaznělo, co by bylo ideálem výuky na dálky, v praxi to tak ale podle Jaškówa nefunguje.

Výuka z domova, ke které se museli uchýlit učitelé i žáci z celého Česka, dokonale prověřila technickou vybavenost škol i domácností. O tom, nakolik jsou české školy vybaveny IT technikou a jaký je stav jejich digitální infrastruktury hovořili pondělní hosté Debat u piva.

Tématem bylo, nakolik se žáci i rodiče naučili s učiteli komunikovat a zda nám něco z toho, co jsme se během karantény naučili, zůstane i do budoucna.

  

Na tyto i další otázky odpovídala Eva Pavlíková, koordinátorka dobrovolnického projektu Učíme online, který má za cíl propojit školy a pomoci rodinám. Druhým hostem byl předseda Klubu aktivních učitelů Tomáš Hamberger, který je autorem projektu Digitální pohotovost.

  

Ten vznikl v průběhu pandemie a jeho posláním je průzkum stavu IT vybavení na školách. Za rodiče, kteří byli nuceni spolu s dětmi přistoupit na online výuku, hovořil herec Robert Jašków, Hvězda Ordinace v růžové zahradě a Expozitury. Táta tří školáků totiž místo divadla musel věnovat svůj čas výuce na dálku.

Související obsah

Podle Hambergera by měla být výuka na dálku pravidelná a měla by vycházet z potřeb a možností studentů a také by měla umožňovat spolupráci mezi studenty, nejde jen o komunikaci s učitelem. V praxi to ale podle Jaškówa takhle nefunguje.

Herec zároveň upozornil, že všichni nemusí mít možnosti k on-line výuce, on sám by musel mít doma celkem pět počítačů, on i manželka také pracovali v době krize z domova. Děti podle něj potřebují sociální kontakt, i když jsou rády, že nemusí docházet do školy, už se na kamarády těšily.

Velký dopad měla krize na studenty, kteří se chystají na změnu školy, ať už jde o deváťáky, maturanty či například studenty víceletých gymnázií. Nejvíce podle Hambergera stresovalo žáky ministerstvo školství, nikdo totiž dlouho nevěděl, jak to bude s přijímacími zkouškami.

Na reportáž TV Nova se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz