Domácí

Zkontrolujte si před první cestou povinnou výbavu i u kola, upozorňuje policie

Zkontrolujte si před první cestou povinnou výbavu i u kola, upozorňuje policie
Zdroj: Getty Images

Počasí v posledních dnech vybízí lidi k tomu, aby vytáhli sportovní náčiní. Je třeba myslet na to, že je důležité vybavení před prvním použitím řádně zkontrolovat. Policisté také upozorňují, že v případě jízdních kol je třeba mít povinnou výbavu.

"Při jízdě na kolečkových bruslích, jízdním kole či koloběžce je potřeba zejména před první jízdou ověřit, zda máte toto sportovní vybavení zcela v pořádku. Pravidelná kontrola během celé sezóny je však samozřejmostí," sdělila mluvčí policie Věra Hnátková.

Lidé by měli zkontrolovat před jízdou dotažení šroubů kol či koleček, ověřit funkčnost brzd, napnutí řetězu či nahuštění pneumatik. "Důležité je také mít při všech sportovních aktivitách sportovní oděv k tomu určený a stejně tak důležité je mít i řádné obutí, aby nemohlo dojít k úrazu, případně aby následky byly co nejmenší," uvádí Hnátková.

Cyklisté by měli myslet na svou bezpečnost, i když není nošení helmy od 18 let povinné, policisté výrazně tuto ochrannou pomůcku, která v mnohých případech může zachránit život, doporučují.

Související obsah

Další důležitou součástí jízdního kola je povinná výbava. Kolo podle policie musí mít dvě na sobě nezávislé brzdy (jízdní kola pro děti předškolního věku nemusí mít přední brzdu), červenou zadní a bílou přední odrazku, odrazky oranžové barvy musí být umístěny ve výpletu předního i zadního kola a na obou stranách šlapek, páčky brzd a konce trubek řidítek musí být zaslepeny.

"V případě snížené viditelnosti musí být kolo opatřeno bílým světlem vpředu a zadním světlem červené barvy v zadní části kola. Na kole se dále doporučuje mít např. blatníky, zvonek, zámek na kolo, reflexní prvky nebo lékárničku," uvádí Hnátková.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz