Domácí

Roušky i rukavice. Tepličtí vybírají nástupce zesnulého Jaroslava Kubery

Na Teplicku začaly doplňující senátní volby za Jaroslava Kuberu. Výrazný politik zemřel letos v lednu na infarkt. Jeho náhradník se měl volit už v březnu, kvůli epidemii koronaviru se ale volby odsunuly. Navíc i po uvolnění řady nařízení se konají za přísných hygienických podmínek.

Desítky tisíc obyvatel teplického okresu můžou od pátečního odpoledne volit nového senátora. Volí se náhradník za zesnulého Jaroslava Kuberu, bývalého předsedu Senátu.

"Dneska přišel do práce a měli jsme návštěvy dvě, pak jsme začali dělat maily a jemu se udělalo zle. Celou dobu jsem se snažila ho oživit, protože se mu udělalo špatně než přijela rychlá," popisovala osudný 20. leden Kuberova asistentka Eva Michálková.

Jaroslav Kubera zemřel ještě ten den v ústecké nemocnici. Pohřeb měl se státními poctami a také po vyhlášeném státním smutku na začátku února.

Jeho náhradník měl v Senátu sedět už v březnu. Kvůli pandemii se ale volby odsunuly. Začaly tak až nyní. Provázejí je mimořádná hygienická opatření.

Související obsah

"V první řadě jsem musel mít roušku, abych tam mohl vstoupit, potom jsem si vydezinfikoval ruce a šel jsem k volební komisi," popsal jeden z voličů.

"Měly by se dodržovat rozestupy, voliči i my v komisi. Máme gumové rukavice, dezinfekci, vlastně i v průběhu voleb budeme muset dezinfikovat stoly, kliky u dveří," přidává se předsedkyně jedné z volebních komisí.

Volby skončí v sobotu ve 14 hodin. Pokud nikdo z kandidátů nedostane nadpoloviční většinu hlasů, proběhne ještě druhé kolo, kde se utkají dva nejúspěšnější z kola prvního.

pez, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz