Zahraničí

Jak to bude s cenami v Chorvatsku? Hoteliéři rozhodli, zda kvůli viru zlevní

Jak to bude s cenami v Chorvatsku? Hoteliéři rozhodli, zda kvůli viru zlevní
Zdroj: Getty Images

Sezóna letních dovolených se blíží a na turisty se už připravuje i Chorvatsko - bezesproru nejoblíbenější destinace Čechů. Přestože hranice už jsou otevřené, letos se očekává výrazný pokles zájmu o cestování. V některých zemích proto hotely lákají turisty na obrovské slevy. Chorvatští hoteliéři ale zvolili jiný přístup.

Na rozdíl od svých konkurentů v jiných evropských státech se chorvatští hoteliéři nemají ke snižování cen za ubytování. Kvůli koronavirové krizi nemají lidé příliš velký zájem o cestování, velké slevy je proto mají nalákat, aby přijeli. "Myslím, že bychom měli jít stejnou cestou," řekla pro web Dnevnik.hr paní Andrea z chorvatského Záhřebu.

Mnozí hoteliéři s tím ale nesouhlasí. "Opravdu nejsme příznivci velkých slev," prohlásil ředitel hotelu v Crikvenici na pobřeží Kvarnerského zálivu. Hostů nebude hodně a mnoho peněz hotelu nepřinesou, snižovat ceny se tak hoteliérům příliš nechce. Řada z nich se navíc spoléhá na pomoc od státu, kterou jim ministerstvo nechce dát.

Chorvatský ministr cestovního ruchu Gari Capelli prohlásil, že hoteliéři by neměli dostávat pomoc od státu a není potřeba, aby hotely zůstaly zavřené. Někteří z nich ale svá ubytovací zařízení otevřít nechtějí. Ve městě Opatija je z 32 hotelů otevřeno pouze 14.

Související obsah

V Kvarnerském zálivu mezi hotely panuje shoda. "Všechny zúčastněné strany se dohodly, že ceny snižovat nebudou," prozradil ředitel turistické asociace Dalibor Cvitković. Hoteliéři spíš hostům podle něj nabídnou určité benefity, které bývají v Chorvatsku obvyklé. Například na ostrově Lošinj dostávají ti, kteří mimo turistickou sezónu zůstanou sedm a více dní, jízdenky na trajekt zdarma.

Situace se ale může změnit. "Turistická sezóna začala a ceny se samozřejmě budou odvíjet od nabídky a poptávky," říká poradce v oblasti cestovního ruchu Nedo Pinezic.

V Dalmácii je situace ještě horší. "Stát musí být flexibilnější, co se týče podpory pracujících lidí. Nemáme žádný příjem a potřebujeme pomoc," říká ředitel hotelu v Dalmácii Domagoj Grgić. Hoteliéři se i zde spoléhají na to, že se nastartují díky penězům získaných od turistů.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz