Domácí

Maturitní test nezvládla šestina žáků! Cermat má jednoduché vysvětlení

Maturitní test nezvládla šestina žáků! Cermat má jednoduché vysvětlení
Zdroj: Profimedia

Maturanti už znají výsledky svých didaktických testů. U zkoušky z matematiky neuspělo 17,5 procenta studentů, test z češtiny nezvládlo 14,1 procenta maturantů. Didaktické testy letos psalo mnohem více žáků, na rozdíl od minulých let i ti, které by výsledky na konci roku ke zkoušce nepustily.

K maturitní zkoušce letos mohli přijít všichni studenti v posledním ročníku střední školy. Didaktické testy tak psali i žáci, které by známky v druhém pololetí k maturitě běžně nepustily. Ke zkoušce nedorazilo jen 1,5 procenta prvomaturantů, loni to bylo 8,2 procenta.

To je podle Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) také důvod, proč byli letošní maturanti méně úspěšní. V didaktickém testu z matematiky neuspělo 17,5 procenta studentů, což je o dva procentní body více než loni. Z 13,5 tisíce přihlášených neskládalo zkoušku jen 1,5 procenta. Letošní test z matematiky si můžete zkusit zde, nepovinnou zkoušku Matematika+ zde.

Stejnou neúčast zaznamenali učitelé u zkoušky z českého jazyka a literatury, k ní se ale přihlásilo 68 tisíc maturantů. Neúspěšnost v didaktickém testu stoupla téměř o čtyři procentní body. Nezvládlo ho 14,1 procenta maturantů. Test z češtiny jsme zveřenili zde.

Související obsah

Zkoušku z angličtiny nesložilo 4,9 procenta a z němčiny 26,5 procenta žáků. U testu z ruštiny neuspělo 11,4 procenta a ze španělštiny 3,1 procenta maturantů. U jediného francouzského jazyka neúspěšnost meziročně poklesla - z 2,7 loni na 1,2 procenta letos.

"Ukázalo se, že distanční online příprava i následná koncentrovaná příprava maturantů od 11. května ve školách zafungovala. Přestože se maturity účastnili i ti žáci, kteří by v minulých letech ke zkoušce připuštěni nebyli, nedošlo k podstatnému zhoršení výsledků," prohlásil ministr školství Robert Plaga.

Podívejte se na reportáž TV Nova o letošních maturitách:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz