Zahraničí

První soud s policistou, který klečel Floydovi na krku. Kauce je závratná

Před soudem v americkém městě Minneapolis poprvé stanul policista Derek Chauvin, který klečel necelých devět minut na krku černochovi Georgi Floydovi. Soudce stanovil podezřelému z vraždy kauci ve výši 1,25 milionu dolarů (více než 35 milionů korun).

Bývalý policista, který je podezřelý z vraždy neozbrojeného černocha George Floyda, se v pondělí poprvé objevil u soudu. Čelí obvinění z vraždy a zabití druhého stupně. Další tři expolicisté, kteří u případu zasahovai, jsou obviněni z napomáhání vraždě. Informuje o tom portál BBC.

Soudce zatím Chauvinovi jen stanovil výši kauce, kterou musí zaplatit, aby se dostal z vazební věznice. Pokud by chtěl vyjít po dobu soudního procestu bez splnění stanovených podmínek, musel by zaplatit kauci 1,25 milionu dolarů.

V případě, že by Chauvin podmínky, mezi kterými bylo například že neopustí stát Minnesota, vzdá se střelných zbraní a bude docházet na všechna další stání, splnil, sníží se kauce na jeden milion dolarů.

Související obsah

Bývalý policista během 15minutového slyšení nepromluvil. Jeho právník proti stanovené sankci nic nenamítal. Chauvin by měl znovu u soudu stanout 29. června, nyní ho drží ve vězení v Oak Park Heights v Minnesotě poté, co byl několikrát přemístěn.

Smrt Floyda na konci května vedla k celosvětovým protestům proti rasismu. Vše odstartovalo zveřejněné video, ve kterém policista Chauvin klečel téměř devět minut na krku Floyda. Ten následně v nemocnici zemřel. Policie následně všechny čtyři zasahující policisty propustila.

Tisíce lidí se v pondělí sešly v Houstonu, aby uctily památku zesnulého Floyda. V úterý se pak má konat soukromý pohřeb. Podívejte se na video:

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz