Domácí

Půlka uchazečů se na víceleté gymply nedostane. Zkuste si test z matiky

Půlka uchazečů se na víceleté gymply nedostane. Zkuste si test z matiky
Dítě ve škole (ilustrační snímek) Zdroj: Getty Images

Po zkouškách na čtyřleté obory přišly na řadu přijímačky na víceletá gymnázia. Na některá z nich se hlásí tolik žáků, že se dostane jen každý dvanáctý. Vyzkoušejte si přijímací test z matematiky, který budoucí gymnazisté museli zvládnout.

Jednotné přijímačky skládali v úterý uchazeči o studium na osmiletá a šestiletá gymnázia. Šlo tedy o žáky pátých a sedmých tříd základních škol. Podle údajů Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat), které testy zajišťuje, se na osmileté obory hlásilo 19 296 a na šestileté 5558 dětí.

V minulých letech se přitom na víceletá gymnázia dostalo mezi 11 a 12 tisíci uchazečů. Šanci uspět tak má zhruba polovina přihlášených. Mezi regiony i jednotlivými školami ale panují velké rozdíly, a tak záleží především na tom, kolik žáků má zájem o konkrétní gymnázium, a kolik tříd se otevírá.


Příprava na přijímačky v Uničově neprobíhala kvůli nemoci učitele. Podívejte se na reportáž TV Nova:

Zda se na svou vysněnou školu dostaly, se děti dozvědí za týden. Vy si ale už teď můžete vyzkoušet testy z matematiky na šestileté i osmileté obory. Žáky potrápila například úloha, ve které měli určit čísla na kartičkách, nebo počet perel na náhrdelník.

Související obsah

Letos měli uchazeči na vypracování více času. U testu z matematiky se lhůta prodloužila ze 70 na 85 minut. Při testu nesmí mít žáci u sebe nic jiného než černě nebo modře píšící pero či propisku, rýsovací potřeby a tužku. Kalkulačky, mobilní telefony ani matematicko-fyzikální tabulky povolené nejsou.


Zadání přijímacího testu z matematiky na šestiletá gymnázia:

Zadání přijímacího testu z matematiky na osmiletá gymnázia:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz