Domácí

Staré náhrobky skončily na hromadě. Je to nedůstojné, zlobí se lidé

Staré náhrobky skončily na hromadě. Je to nedůstojné, zlobí se lidé
Zdroj: TN.cz

Na nedůstojné zacházení s náhrobky si stěžují někteří obyvatelé Starých Křečovic na Děčínsku. Při rekonstrukci hřbitova nechala obec odstranit náhrobky, některé z nich desítky let staré, které skončily u hřbitovní zdi. Asi došlo k pochybení, učinil jsem opatření, uvedl starosta obce pro TN.cz.

Pohled na náhrobky odstraněné ze hřbitova ve Starých Křečanech popudil některé tamní obyvatele. Hromady s rozbitými kameny nepovažují za důstojné a o situaci řeší také na sociálních sítích. Často se jedná o předky vyhnaných sudetských Němců.


"Pokud ten hrob nikomu nepatří a je na hřbitově třeba 200 let, tak je dobré ty náhrobní kameny uchovat, může se někdo ozvat, ale důstojným způsobem. Pokud je to na takové hromadě, tak to není důstojné. Přece jen do nás vštěpovali, že bychom se měli s úctou chovat k hrobům i ke starým lidem. Ale je to problematika více obcí," vyjádřil se k situaci jeden z obyvatel obce.

Odstraněné náhrobky na snímcích od obyvatel obce:

"Staré náhrobky, i když jsou poškozené, by se měly zachovávat. Je to historie daného místa. Na starých náhrobcích se ptalo, čím člověk byl, kde žil a další informace. Pokud je nutné náhrobky odstranit, tak ale pietně. Na úřadě to ale prý chtějí dát do pořádku," řekla pro TN.cz žena ze Starých Křečan.


Redakce TN.cz ohledně náhrobků oslovila také starostu obce Františka Moravce. Ani on nebyl se situací úplně spokojený. "Mně samotnému se to nelíbilo, tak jsem učinil nějaká opatření, náhrobní kameny jsou nyní uložené tak, aby to bylo důstojné. Asi došlo k pochybení pracovníků, to musím přiznat," připustil.


Obec má se hřbitovem velké plány, na rekonstrukci pracuje již posledních několik let a ještě několik let trvat bude. Plánované opravy jsou ale nákladné, v katastru má navíc další hřbitov.

Související obsah

"Rádi bychom obnovili i zeď, to už je ale i na stavební povolení. Vynaložená částka je asi pět až patnáct milionů korun. Je špatné i samé podloží, původní dokumentace chybí," doplnil starosta. Součástí oprav bude i nedaleká kaple.

Snímky přeskládaných náhrobků ze čtvrtečního večera:

Zdroj: TN.cz
Zdroj: TN.cz


Ministerstvo pro místní rozvoj na svých stránkách zveřejnilo i postup pro péči o opuštěné německé hroby, dokument si můžete přečíst zde.

Náhrobní kameny v Desné před několika lety skončily jako navážka. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz