Cestování

Po EU už za pár dní zřejmě volně, vnější hranice zatím zůstanou zavřené

Evropská komise ve čtvrtek doporučila členským státům Evropské unie do pondělí zrušit hraniční kontroly. Uvnitř společenství by se tak mohlo cestovat bez povinnosti podstoupit test na koronavirus a karantén. Vnější hranice by se pro cizince z mimoevropských zemí měly otevřít od prvního července.

Ještě před pár měsíci to vypadalo, že letní dovolenou budeme muset trávit v Česku. Po dnešku je ale dovolená třeba u Středozemního moře zase o něco blíž.

"Doporučujeme a vyzýváme členské státy, aby zrušily všechny vnitřní kontroly na hranicích. Vyzýváme k tomu, protože nákaza ve všech členských zemích je na ústupu," sdělila evropská komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová.

Cizinci ze zemí mimo Evropskou unii by se za její hranice mohli dostat postupně a koordinovaně od začátku července.

Podkladem pro rozhodnutí komise je zpráva Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí, podle níž v současné situaci už nemají hraniční kontroly na vývoj nákazy vliv. Podle komise by mimoevropské státy měly být rozděleny do skupin podle rizika šíření nákazy. Podobně v Česku funguje systém semaforu. Podle komise by prvními turisty, kteří překročí hranice Evropské unie, mohli být lidé z balkánských zemí. V řadě z nich je koronavirová situace ještě lepší než v některých členských státech.

Související obsah

S plánem otevřít vnitřní hranice souhlasí také velká většina unijních ministrů vnitra. Rakousko už své plány na znovu otevírání hranic zveřejnilo. "Ano, otevíráme hranice. Ano, cestování do Itálie, Rakouska a Chorvatska bude povolené. Ale prosím vás. Až si budete balit zavazadla, nezapomeňte, že jsme stále ve stavu globální krize," reagoval rakouský ministr zahraničních věcí Alexander Schallenberg.

Rakousko ale zároveň varuje své občany, aby se vyhnuli cestám do italské Lombardie, která byla pandemií zasažená nejvíce. Španělsko a Portugalsko plánují otevřít své hranice až na konci června.

FŠ, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz