Naše Česko

Debaty u piva: Lidé by se měli více hýbat, posilovat imunitu a odolnost

Pandemie překazila plány většiny vrcholových i rekreačních sportovců. Co znamenala pro české olympioniky nebo sportující veřejnost a jaké novinky se chystají? O tom hovořil v pořadu Debaty u piva moderátor Petr Suchoň spolu s předsedou Českého olympijského výboru Jiřím Kejvalem a bývalou reprezentantkou ve slalomu Šárkou Strachovou.

Sport je pro mnohé nepostradatelnou součástí života. V souvislosti s opatřeními kvůli koronaviru se ale museli lidé přizpůsobit a část svých sportovních aktivit omezit. Nemluvě o lidech, pro které se stal sport prací. 

Všechny díly pořadu Debaty u piva najdete zde.

Český olympijský výbor se rozhodl od poloviny června spustit novou kampaň Silnější pro život. Zaměřená bude především pro nesportovce a upozornit má na to, aby lidé začali více sportovat a být tak odolnější. Například zda by nebylo lepší místo výtahu zdolat schody a život více zaktivnit. Lidé hodně zpohodlněli a namísto několikaminutové procházky se tak raději svezou dvě stanice tramvají. A přesně na tyto nešvary by chtěla kampaň mířit.

Mohlo by to tak napomoci v předcházení situací, jako byla například pandemie Covid-19. Na podzim nás zase nejspíše neminou chřipkové epidemie. "Když jsme byli tak vzorní v dodržování opatření na začátku pandemie, měli bychom v tom pokračovat. Zaměřovat se tak na příčinu a neřešit až následky," sdělil Jiří Kejval

"Chceme všem vysvětlit, že peníze na sport by se neměly omezovat. Snažíme se přesvědčit, že nyní je důležité investovat do sportu a tím pádem do zdraví lidí," dodal Kejval s tím, že doposud se přednostně omezovaly právě finanční prostředky v odvětví sportu například před zdravotnictvím. Podle něj by ale samotnému zdravotnictví napomohlo, pokud by se lidé udržovali v lepší fyzické kondici, což by ovlivnilo mohlo všeobecně zlepšit také jejich zdraví.

Související obsah

Pandemi překazila také veškeré plány vrcholových sportovců. "Pro řadu z nich to muselo být velmi složité a těžké po fyzické i psychické stránce," přiznala Strachotová. Každá sezóna je pro sportovce finančně náročná a vyjde i v řádech milionů korun.Nyní budou muset vynaložit o to více finančních prostředků. 

Pandemie překazila také letní olympijské hry. Zhruba 50 procent sportovců už je na olympiádu kvalifikovaných, zbylí sportovci ale stále čekají na to, kdy závody budou a na kolik peněz je vyjdou. Čím více se blížíte ke světové špičce, tím více je potřeba peněz. Tým musí být obrovsky profesionální a není jednoduché to ufinancovat.

Ve sportu nastala změna a na starosti ho bude mít Národní sportovní agentura. "Tu organizaci vede Milan Hnilička. Je to někdo, kdo chápe ty potřeby a rozumí tomu. Ne někdo, kdo řeší, aby seděly tabulky v excelu," vysvětlil Kejval.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz