Naše Česko

Na Liberecku lákají turisty z Česka, nabízí různé slevy i unikátní podívanou

Liberecko začalo usilovat o turisty z Česka. Region totiž přišel o návštěvníky ze sousedního Německa i Polska a tak se správci památek, zábavních parků i zoologické a botanické zahrady snaží znovu rozběhnout turistický ruch. Někteří lákají třebana velké slevy. Tomu, jak nastartovat ekonomiku a pomoci lokálním podnikatelům nebo živnostníkům, se věnuje naše iniciativa Nastartujme Česko.

Návštěvnost památek na Liberecku je na 60 procentech loňských čísel. Například sychrovský zámek po 200 letech vůbec poprvé návštěvníkům zpřístupní pokoje pro hosty, kam veřejnost dosud vůbec nesměla.

Turisty láká i hrad Bezděz, nabídne pohled na relikvie Přemysla Otakara II. "Tam bude kopie žezla, jablka a koruny," popsal Miloš Kadlec z Národního památkového ústavu Libereckého kraje.

Na zvídavé a hravé lidi cílí IQ Landie. Zatím jen od čtvrtka do neděle. Přes desetimilionové ztráty a propuštění třetiny zaměstnanců dokázali připravit desítky nových exponátů.

"Doufám, že k nám návštěvníci pomohou těžké období překonat," reagoval ředitel IQ Landia Pavel Coufal.

Související obsah

A třeba liberecká zoo nabízí návštěvníkům novou kolekci mláďat či živočišných druhů. Třeba takinů čínských, mravenečníka, pásovce či osináků afrických. "Naší klasikou jsou bílí tygři. Jsme na 47 procentech loňské návštěvnosti, ale naštěstí se to zvedá," sdělila mluvčí liberecké zoo Barbora Tesařová.

A pěstitelské skvosty nabízí i liberecká botanická zahrada. Jediná v Česku má největší leknín světa - viktorii královskou.

Související obsah

Hotely se předhánějí ve slevách. "Jsme zlevnili o 30 %. Jsme přibližně na polovině kapacity," uvedl hoteliér Daniel Vajner. Kdo chce bydlet ještě levněji, musí třeba do autokempu. Noc ve stanu vyjde na 100, v karavanu na 120, v obytném automobilu 150, starší chatka 750 a VIP chatka pro sedm lidí je za 2000.

Iniciativa TV Nova Nastartujme Česko přináší přehledy i tipy, jak může české ekonomice pomoci každý z nás.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz