Domácí

Extrémní rozdíly napříč ČR: Někde silný déšť, jinde úporné sucho. MAPY

Extrémní rozdíly napříč ČR: Někde silný déšť, jinde úporné sucho. MAPY
Zdroj: ČHMÚ

Přestože se Českem prohnaly silné bouře s vydatnými srážkami, ne všechny oblasti se dočkaly deště. Na některých místech republiky byly červnové srážky zatím silně podprůměrné. Podívejte se na mapy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), jak je na tom váš region.

V první polovině června spadlo přes 80 % normálu srážek, informoval ČHMÚ. "Avšak v tomto případě je průměr hodně zavádějící," uvedl ústav. Vzhledem k lokálním bouřkám a trvalým dešťům se již nyní v některých částech republiky naplnil srážkový normál za celý červen. 

Některým regionům se ale naopak bouřky a déšť vyhnuly a tato místa se tak červnovému normálu ani nepřiblížila. Na mapách, které experti zpracovali, je vidět, že nejvíc pršelo na jihu a východě Čech, dále také v Jeseníkách a Krušných horách.

Zdroj: ČHMÚ

Nejméně deště naopak spadlo především na severu Česka a severovýchodě Moravy a Slezska. Tyto dvě oblasti se dočkaly méně než 40 % červnového normálu úhrnu srážek (viz mapa níže). Naopak v Polabí či Krušných horách se srážky dostaly až na 160 % běžného úhrnu.

Zdroj: ČHMÚ

Data však ještě nejsou kompletní. "Uvedené údaje jsou pouze předběžné a mohou se ještě měnit," upřesňuje ČHMÚ. Nejvíc se na červnovém úhrnu srážek podepsal minulý týden, který byl obzvlášť deštivý. "V týdnu od 8. do 14. června spadlo na území České republiky průměrně 28 mm srážek (Čechy 33 mm, Morava 19 mm), což odpovídá 153 % normálu pro toto období (Čechy 191 %, Morava 96 %)," vysvětluje ČHMÚ. 

Související obsah

"Díky dešťovým srážkám došlo na většině území ke zvýšení vlhkosti půdy v orniční vrstvě, půdní sucho se nadále vyskytuje pouze v hlubších vrstvách půdy, kde se vlhkost nezměnila," dodal ČHMÚ. Pršet by mělo i tento týden, zejména v jeho druhé polovině. Místy se vyskytnou i bouřky, podle meteorologů by však měly být slabší než ty nedávné.

Jak bude v dalších dnech? Pusťte si předpověď počasí ze Snídaně s Novou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny “svého“ politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimír Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny “svého“ tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz