Domácí

Vláda schválila náhradní výživné! Rodiče mohou dostat až tři tisíce

Na vyplácení náhradního výživného se v pondělí shodla vláda. Informovala o tom ministryně práce a sociálních Jana Maláčová (ČSSD). Zákon musí schválit i Parlament.

Pomoc samoživitelkám i samoživitelům a samozřejmě jejich dětem. To si od nového zákona slibuje ministryně Maláčová. Podle ní je náhradní výživné, dříve označované jako zálohové, nezbytně nutné.


"Když se rozpadne rodina, samoživitelkám a samoživitelům se obrátí život vzhůru nohama. A mnohdy je to boj o přežití. Zvlášť, když ten, co odešel, neplatí svým potomkům výživné, a ten, co se stará, nemá na svého ex žádné páky," uvedla Maláčová.

Související obsah


Na náhradní výživné by měli nárok samoživitelky a samoživitelé, kteří podali návrh na exekuci kvůli dlužnému výživnému. Úřad práce jim poskytne potřebné formuláře a informace, následně vše situaci posoudí a rozhodne nejpozději do 30 dní.


"Rodič následně každé čtyři měsíce dokládá neplnění vyživovací povinnosti. Samoživitel či samoživitelka můžou náhradní výživné pobírat až 24 měsíců. Vyplacená částka je potom vymáhána státem skrze krajské úřady práce, které se připojí do již běžícího exekučního řízení s dlužníkem," uvedlo ministerstvo. Náhradní výživné bude zastropované na třech tisících.

Na záznam tiskové konference se podívejte ZDE:

Neplatil výživné, ale řidičák dostal zpět! Děti šly k Ústavnímu soudu. Podívejte se na reportáž televize Nova z roku 2018:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz