Zahraničí

Vztahy obou Korejí vyletěly do vzduchu, KLDR odpálila styčný úřad!

Vztahy mezi Severní a Jižní Koreou, které jsou v poslední době velice napjaté, dostaly v úterý další těžkou ránu. Jihokorejské úřady totiž oznámily, že KLDR vyhodila do povětří takzvaný styčný úřad obou zemí v příhraničním městě Kesong.

Drastický krok přitom přišel jen pár hodin poté, co Pchjongjang pohrozil, že do demilitarizovaného pásma na hranici obou zemí pošle armádu.

Styčný úřad, který měl představitelům obou korejských režimů pomoct komunikovat, se otevřel teprve předloni. Od ledna byl ovšem prázdný kvůli celosvětové pandemii koronaviru, píše BBC.

Vztahy mezi Soulem a Pchjongjangem se zhoršují už několik týdnů. Rozbuškou se staly přeběhlíci z KLDR, kteří přes hranici pomocí dronů a balónů posílají zpátky propagandistické materiály.

Související obsah

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una Kim Jo-čong už o víkendu v prohlášení pohrozila demolicí styčného úřadu. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení potvrdilo explozi v úterý odpoledne místního času.

"Způsob, kterým Severní Korea zničila styčný úřad v Kesongu, je symbolickou ranou pro vzájemné vztahy, snahu o smíření a spolupráci," komentuje explozi Leif-Eric Easley z univerzity Ewha v Soulu.

Takhle se úřad v roce 2018 slavnostně otevíral:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz