Zahraničí

Vztahy obou Korejí vyletěly do vzduchu, KLDR odpálila styčný úřad!

Vztahy mezi Severní a Jižní Koreou, které jsou v poslední době velice napjaté, dostaly v úterý další těžkou ránu. Jihokorejské úřady totiž oznámily, že KLDR vyhodila do povětří takzvaný styčný úřad obou zemí v příhraničním městě Kesong.

Drastický krok přitom přišel jen pár hodin poté, co Pchjongjang pohrozil, že do demilitarizovaného pásma na hranici obou zemí pošle armádu.

Styčný úřad, který měl představitelům obou korejských režimů pomoct komunikovat, se otevřel teprve předloni. Od ledna byl ovšem prázdný kvůli celosvětové pandemii koronaviru, píše BBC.

Vztahy mezi Soulem a Pchjongjangem se zhoršují už několik týdnů. Rozbuškou se staly přeběhlíci z KLDR, kteří přes hranici pomocí dronů a balónů posílají zpátky propagandistické materiály.

Související obsah

Sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una Kim Jo-čong už o víkendu v prohlášení pohrozila demolicí styčného úřadu. Jihokorejské ministerstvo pro sjednocení potvrdilo explozi v úterý odpoledne místního času.

"Způsob, kterým Severní Korea zničila styčný úřad v Kesongu, je symbolickou ranou pro vzájemné vztahy, snahu o smíření a spolupráci," komentuje explozi Leif-Eric Easley z univerzity Ewha v Soulu.

Takhle se úřad v roce 2018 slavnostně otevíral:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Izrael jako první země na světě uzavře kvůli omikronu své hranice

Izrael hodlá jako první země světa zakázat úderem nedělní půlnoci vstup všem cizincům kvůli nové mutaci koronaviru omikron. Izraelci vracející se domů budou muset do karantény, včetně těch očkovaných. Vláda vychází z předpokladu, že omikron se už rozšířil do většiny zemí. Nařízení má platit dva týdny, během nichž budou odborníci zjišťovat, jak účinné jsou proti potenciálně nebezpečnější mutaci covidové vakcíny.

Krátká zpráva

Švýcarsko omezilo vstup do země pro Čechy

Od sobotní osmé hodiny večer omezilo Švýcarsko vstup Čechů do země bez ohledu na očkování. "Čeští občané s trvalým pobytem ve Švýcarsku musí při vstupu do země předložit test a nastoupit desetidenní karanténu. O zpřísnění pravidel Švýcarsko bohužel dopředu neinformovalo," uvedl ministr zahraničí v demisi Jakub Kulhánek (ČSSD).

Píše se na Deník.cz