Domácí

K vejcím z podestýlky přimíchávají klecová! Vše odhalila skrytá kamera

Na možné klamání spotřebitele upozornil spolek Obraz. Ze záběrů skryté kamery vyplývá, že některé drůbežárny míchají mezi vejce z podestýlek i ty z klecového chovu.

Někteří čeští drůbežáři obcházejí legislativu, která jim ukládá značit vajíčka číslicí podle způsobu chovu slepic, uvádí spolek Obraz (zkratka pro Obránci zvířat). Dokládá to záznam ze skryté kamery z některých českých drůbežáren.


"Podestýlka je značená dvojkou a klecovina trojkou. Jenom podle toho poznáš, že je to podestýlka, nebo klec. Ale když jsou velký objednávky, tak se to nedá udělat. Takže normálně mašina to značí na dvojky všechno a jede se,” vysvětlila zaměstnankyně drůbežárny na jednom z pořízených záběrů. Podestýlková vejce totiž podle spolku supermarkety vykupují za vyšší cenu.

Související obsah

Natočené záběry Reportéři ČT poslali předsedovi představenstva společnosti Bohemia Vitae Jindřichův Hradec Miroslavu Ondřejovi. Ten vše odmítl s tím, že video někdo účelově sestříhal.


"Ponechávám bez komentáře způsob, jakým byl materiál pořízen. Pokud se někdo nechá zaměstnat za zcela jiným účelem než výkon závislé činnosti a takto pořizuje záběry skrytou kamerou, zasahuje tak do práv našich zaměstnanců i firmy. Dojde-li tak k poškození pověsti firmy a jejích obchodních partnerů, bude se muset naše společnost hájit, bránit a požadovat přiměřené zadostiučinění,“ uvedl Ondřej.


Poslanci se navíc v poslední době zabývají návrhem zákona, který by zakázal chov slepic v klecích. Mohli by o něm hlasovat v pátek. "Odpůrci zákazu se ohánějí tím, že si prý v obchodě může každý vybrat. Nová zjištění ukazují, že je to iluze,” prohlásil předseda Obrazu Marek Voršilka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

EMA prověřuje, jestli je možné použít vakcínu pro děti ve věku od 5 do 11 let

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) začala s hodnocením použití vakcíny Comirnaty proti covidu-19 společností Pfizer/BioNTech pro děti ve věku od 5 do 11 let. V současné době je registrovaná pro použití u lidí ve věku 12 a starších. Pokud nebude potřeba doplnit další informace, očekává se výsledek za několik měsíců, informoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). EMA přezkoumá údaje o vakcíně, včetně výsledků probíhajícího klinického hodnocení u dětí od 5 do 11 let. Pokud budou uspokojivé, agentura doporučí vakcinaci i u této věkové kategorie.

Krátká zpráva

Zemřel Collin Powell, první Afroameričan v čele ministerstva zahraničí USA

Ve věku 84 zemřel Collin Powell. Byl americkým vojenským vůdcem, poradcem pro národní bezpečnost a v letech 2001 až 2005 ministrem zahraničí USA. Zároveň byl také prvním Afroameričanem v této pozici. Jeho smrt oznámila rodina na Facebooku, zemřel v důsledku komplikací způsobených covidem-19.

Píše se na Deník.cz