Krimi

Ženě za falšování neschopenky hrozí vězení. Přepsání se moc nepovedlo

Ženě za falšování neschopenky hrozí vězení. Přepsání se moc nepovedlo
Zdroj: TV Nova

Až tři roky vězení hrozí ženě z Liberecka za falšování neschopenky. Pobyt doma si podle policistů chtěla nechat proplácet od státu o více než měsíc déle, než jak jí určil lékař. Neschopenku měla přepsat tak, že to Správě sociálního zabezpečení prostě nemohlo uniknout.

Žena si chtěla podle policie nemocenskou prodloužit z 28 na 67 dní a marodila by tak o 39 dní déle. "Nemělo to šanci projít, já jsem dostal informace ze sociálky. Je to první můj případ, určitě se to nestává často. Je nepříjemné, že musím opustit praxi a x hodin svědčit u soudu," uvedl praktický lékar Karel Odzgan.

"U 43leté ženy z Liberce jsme zahájili trestní stíhání pro pokus podvodu a pro přečin padělání a pozměnění veřejné listiny," informovala policejní mluvčí Ivana Baláková. Žena se podle informací TV Nova k činu přiznala.

Přepsanou neschopenku měla poslat do práce po své matce. "A já ji dala tomu mistrovi. Moje dcera nic nepřepisovala, všechno dávala normálně čistě," hájí svou dceru starší žena.

Respondenti se nešikovností Liberečanky baví jen do chvíle, než se dozvědí, že tento čin soudy trestají až tříletým vězením.

Související obsah

Jen loni padělalo veřejné listiny v Česku 783 lidí. Se zavedením elektronických neschopenek od letošního roku by mělo podvodů teoreticky ubýt. "V souvislosti s eNeschopenkou tyto zkušenosti ovšem zatím nemáme," sdělila mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jitka Drmolová.

Mnoho lékařů má k eNeschopenkám nedůvěru, a proto pokračují ve vypisování papírových. Řada jich ale na elektronický způsob přešla v době koronavirové pandemie.

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Objevilo se další ohnisko ptačí chřipky

Českem se dál šíří ptačí chřipka. Páté letošní ohnisko se nachází v Pardubickém kraji, konkrétně na kachní farmě v obci Lipoltice poblíž Přelouče. Společnost PERENA nahlásila postupný úhyn 380 kusů z celkem 3 500 chovaných kachen, uvedla v neděli Státní veterinární správa ČR. Vyšetření potvrdilo, že se jedná o ptačí chřipku typu H5N1, tedy o variantu potenciálně přenosnou na člověka. Veterináři zbývající drůbež nechají utratit.

Píše se na Deník.cz