Domácí

V Čechách se objevila klíšťata z Afriky! Přenáší nebezpečné infekce

V Čechách se objevila klíšťata z Afriky! Přenáší nebezpečné infekce
Zdroj: Akademie věd ČR

K nálezům nových druhů klíšťat typických pro oblasti jižní Evropy a Afriky dochází v poslední době v České republice. Klíšťata dorůstají až do velikosti dvou a půl centimetru a mohou přenášet nebezpečné infekce.

Klíšťata patří v naší přírodě k největším přenašečům infekčních onemocnění jako je borelióza nebo klíšťová encefalitida. V poslední době u nás dochází k nálezům nových druhů, které jsou typické pro oblasti jižní Evropy a Afriky.

Jedním z nově nalezených druhů je například piják lužní, který může dorůstat až do velikost dvou a půl centimetru a je tedy jednoduše rozpoznatelný od běžných klíšťat.

V uplynulých letech vědci monitorovali výskyt pijáka lučního u nás a díky zapojení médií a veřejnosti tým získal stovky údajů o rozšíření tohoto druhu.

Související obsah

 "Pozitivní reakce veřejnosti nás mile překvapila. Výsledky uplynulých let sledování výskytu pijáků ukazují, že jsme v ČR svědky expanze tohoto klíštěte,“ okomentovala výskyt klíšťat Kristýna Hrazdilová.

Klíšťová encefalitida je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Nemoc se vyskytuje na řadě míst v Evropě a Asii a je právě spojena s rozšířením klíšťat.

JH, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz