Počasí

Bouřky a déšť nestačí. Proti suchu pomohou snad až zimní srážky

Po vydatných deštích a bouřkách posledních týdnů by se mohlo zdát, že je sucho zažehnáno. Ale ani zdaleka to není pravda. Podle odborníků se vodou nejvíce nasytila svrchní část půdy. Ale horší je to s hladinou vody ve studních a se spodní vodou, které ve skutečnosti moc nepřibylo.

Vše, co rychle naprší, okamžitě odteče z krajiny a voda se zcela nevsákne do půdy. Třeba na Zlínsku a Olomoucku voda v řekách opět klesá. A to pod objem průtoku, který byl před intenzivními srážkami.

"Znamená to, že jsou na podprůměrných hodnotách, na některých místech dokonce k hodnotám, které se blíží suchu," vysvětlil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Letní bouřky tak situaci se suchem nemohou zcela vyřešit.

"Intenzivní srážky, které spadnou, bohužel většinou lokálně a intenzivně, tak způsobují jenom škody a příliš krajině nepomohou. Ale situace je rozhodně lepší, než jak tomu bylo před měsícem," sdělil klimatolog Pavel Zahradníček.

Související obsah

"Musely by ty deště opravdu být trvalé, konstantní, na velké ploše. Musely by trvat desítky dnů, což ale v našich podmínkách není vůbec obvyklé," připojil se Filip Chuchma z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Přesto je na první pohled sucho v krajině výrazně méně patrné. Deště posledních týdnů udělaly největší radost jednoznačně zemědělcům. Zemědělská půda po většině republiky je totiž vodou dostatečně nasycena do jednoho metru hloubky.

Horší je to s podzemní vodou, které je pořád nedostatek. "Samozřejmě někde došlo k mírnému nárůstu hladiny, ale ve většině oblastí České republiky jsou ty podzemní vody na velmi nízkých hodnotách," dodal Chuchma. "Ten deficit se musí doplnit hlavně zimními srážkami," přidal se Zahradníček.

Související obsah

Hydrologové navíc upozorňují, že současná situace se opakovala i v předešlých letech. Třeba v srpnu 2015 napršelo během pár dnů přes 100 milimetrů srážek. O dva měsíce později ale bylo vody opět nedostatek.

Premiér Andrej Babiš ve středu spolu s některými vládními kolegy vyrazil do středočeských obcí a na Vysočinu, kde vznikají nové tůně, mokřady a remízky. Místní starostové se tak snaží, za finanční podpory státu, udržet vodu v krajině. Podívejte se na reportáž Kláry Pospíšilové:

 

Petr Bača / Klára Pospíšilová / epa, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Počasí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz