Koronavirus

Roušky pryč, hrady i hospody bez omezení. PŘEHLED rozvolňování

Roušky pryč, hrady i hospody bez omezení. PŘEHLED rozvolňování
Zdroj: TV Nova

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) představil další vlny rozvolňování pandemických opatření. Podle jeho slov už brzy drtivá většina z nás sundá roušky. Změny čekají také restaurace nebo zoologické zahrady. Přinášíme kompletní přehled oznámených novinek.

1. Nošení roušek

Od 1. července se ruší plošná povinnost nosit roušku ve vnitřních i venkovních prostorách - týká se to nejen obchodů, ale například také prostředků veřejné dopravy.

"Pokud k 1. červenci zůstane většina regionů bez nových případů, není namístě opatření prodlužovat v celé republice. Nošení roušek ve vnitřních prostorech nebo prostředcích hromadné dopravy by od tohoto data zůstalo už jen v regionech s vyšší incidencí (výskytem) Covid-19," oznámil ministr Vojtěch.

Pravidla pro roušky platná od 1. 7.

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Aktuálně berou experti jako nejrizikovější regiony Prahu a Karvinsko. "V regionech se zhoršenou epidemiologickou situací bude povinné nošení roušky přes nos a ústa při jízdě v taxislužbě, na vnitřních i venkovních hromadných akcích při vzdálenosti do 1,5 metru od jiné osoby, v prostorech kin, v divadlech a při jiných kulturních a sportovních akcích, v prostorech zdravotních a sociálních zařízení. Ochranu nosu a úst budou mít dále povinnou zaměstnanci služeb péče o tělo - například kadeřníci, dále zaměstnanci zařízení stravovacích služeb a jiných provozoven při kontaktu s klienty na vzdálenost do 1,5 metru a bez jiné ochrany, třeba bariéry z plexiskla na pultu," přibližuje opatření úřad.

2. Provoz restaurací, barů či diskoték

Rovněž od července padá dosud platné nařízení, podle kterého musejí restaurace a podobné podniky mezi 23. hodinou a šestou ráno zůstat zavřené.

Zároveň se vrátí možnost ládovat se občerstvením v hledištích divadel či kin. Toto uvolnění se ovšem nebude týkat už zmíněných míst s vysokým výskytem nakažených.

3. Hromadné akce, hrady, zámky, zoo

Už v pondělí 22. června se znovu uvolní pravidla pro pořadatele hromadných akcí či provozovatele zoo či hradů a zámků. "Navyšuje se kapacita hromadných akcí z 500 na 1000 lidí, povoluje se provoz koupališť, zoo a dalších zahrad bez limitu návštěvnosti a ruší se také rovněž limit 10 m2 a povinných odstupů mezi lidmi u muzeí, galerií, hradů, zámků a podobných zařízení. Provozy se tak navrátí ke svému běžnému fungování," oznámilo ministerstvo. Otevřou se také dětské koutky v nákupních centrech.

Také od pondělí se mohou pořádat veletrhy a další hromadné akce, jichž se naráz může zúčastnit až pět tisíc lidí. Ti od sebe ale musejí být oddělení.

"V případě větších akcí je nezbytné rozdělit návštěvníky do sektorů s vlastním zázemím (například toalety, občerstvení, vchod) a s maximálním počtem 1000 lidí na jeden sektor. Tyto sektory mohou být i mobilní, ale platí, že musejí být odděleny třeba přenosným oplocením. Odstup mobilních sektorů musí být nejméně čtyři metry, přičemž počet sektorů na jednom místě nesmí přesáhnout pět," vypočítal epidemiolog Rastislav Maďar.

Dále platí, že pro sportovní stadiony bude zachován dosavadního limit maximálně čtvrtina celkové kapacity sektoru, tedy i nadále bude obsazena každá druhá řada a každá druhá sedačka.

4. Změny v lázeňství

"Od 22. června se ruší opatření, které ukládá poskytovatelům lázeňských služeb povinnost poskytovat skupinové léčebné procedury za účasti nejvýše 10 lidí, zároveň se rozvolňují pravidla pro společné stravování lázeňských hostů," popsalo další novinku ministerstvo.

Související obsah

5. Přijímačky na vysoké školy a vysvědčení pro žáky

Změna, která vstupuje v platnost nejdřív, se týká těch, kteří se hlásí na vysoké školy. U přijímaček totiž smějí už od pátku sedět i blíž než ve dvoumetrových rozestupech. Pokud tedy budou mít nasazenou roušku. A žáci si budou moci na konci školního roku osobně přijít pro vysvědčení.

"I přesto, že se chystáme významně rozvolnit plošná protiepidemická opatření, chtěl bych na všechny apelovat, aby se i nadále vyhýbali místům se zvýšenou koncentrací lidí, dodržovali hygienu rukou a pokud se necítí zdravotně dobře, aby zůstali doma a vyhledali pomoc lékaře či se obrátili na příslušnou krajskou hygienickou stanici,“ uzavřel ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Další vlna rozvolňování v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz