Domácí

Vlakem do zahraničí? České dráhy obnovují další mezinárodní spoje

Vlakem do zahraničí? České dráhy obnovují další mezinárodní spoje
Zdroj: Profimedia

České dráhy pomalu obnovují dopravní spoje do okolních zemí, které byly díky pandemii koronaviru pozastaveny. Vlakem se nyní dostaneme do všech sousedních zemí kromě Polska. Obnovení spoje s Polskem je naplánováno na 22. června.

Po tříměsíční přestávce vyvolané epidemii koronaviru se znovu obnoví dálkové spoje mezi Českou republikou a Polskem. Od pátku 26. června bude zahájen provoz rychlíků z Bohumína k polskému Baltu.

„Polsko je posledním naším sousedem, se kterým jsme zatím kvůli epidemiologickým opatřením nemohli obnovit přímé spojení. Provoz mezi Českem a Polskem tak obnovujeme zhruba po tříměsíční přestávce,“ říká Petr Vondráček, ředitel Odboru dálkové dopravy Českých drah, a dodává: „Cestující budou od 22. června znovu moci využít nejen vlaky EuroCity z Prahy do Krakova a Varšavy, ale také další denní spoje.“

Související obsah

V pondělí 22. června budou ještě u některých spojů platit omezení, která souvisejí s postupným nasazováním souprav na jednotlivé linky. Tento den proto ještě pojedou vlaky EC 105 Porta Moravica jen v úseku mezi Bohumínem a Grazem, EC 106 Sobieski jen mezi Břeclaví a Bohumínem a vlaky EC 116 Silesia a EC 114 Cracovia jen mezi Bohumínem a Prahou.

Od 23. června už tyto vlaky pojedou bez omezení. S dočasnými omezeními bude ale potřeba počítat i po tomto datu.
České dráhy obnovování spojů řeší se svými zahraničními dopravními partnery, jelikož dopravce zajišťuje pouze spoje na území České republiky.

 Schéma dálkových spojů:

Zdroj: České dráhy

Češi mohou od pondělí 25. května také vycestovat vlaky EuroCity do německých Drážďan, Berlína, Hamburgu a Kielu. Vlaky jezdí po dvou hodinových intervalech pětkrát denně v obou směrech. Na hranicích však probíhají i nadále namátkové kontroly cizineckou policií.

Související obsah

V provozu je již také tradiční spoj mezi Berlínem, Prahou a Vídní pod názvem Vindobona. Vlak vyjíždí z Prahy v 6:44 ráno  s příjezdem do Grazu naplánovaným na 13:33. Od 14. června se také vrátily restaurační vozy, které byly z hygienických důvodů zakázané.

Od pondělí 8. června je možné také využít spojů na Slovensko. Jedná se o vlaky Metropolitan, Valašský expres, Ostravan, Fatra a o pendolino Košičan. Noční spoje zatím nejsou zavedeny.

Co se týče Maďarska, tak na obnovení spoje České dráhy stále pracují.

České dráhy znovu vypravili pravidelné spoje. Podívejte se na reportáž televize Nova:

jh, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Francie kvůli ponorkám povolává velvyslance z Austrálie a USA

Francie poprvé v historii povolala své velvyslance v Austrálii a Spojených státech ke konzultacím do Paříže. Díky novému bezpečnostnímu partnerství těchto velmocí a Velké Británie v Indo-Pacifiku, které má být protiváhou čínským mocenským ambicím, přišla Francie o mnohamiliardovou zakázku na dodávku konvenčních ponorek pro Austrálii. Ta místo nich hodlá koupit od USA ponorky s jaderným pohonem.

Krátká zpráva

Američané se omluvili za chybný útok v Kábulu, dron zabil sedm dětí

Americké ministerstvo obrany přiznalo, že srpnový útok rakety vypálené z dronu na auto u kábulského letiště byl chybou. Zahynulo při něm deset civilistů včetně sedmi dětí. Žádná z obětí nepatřila k Islámskému státu, který se přihlásil k smrtícímu atentátu u letiště o několik dní dříve, a ve voze nebyly žádné výbušniny. Oficiální verze dosud tvrdila opak.

Píše se na Deník.cz