Zajímavosti

Vědci objevili u krys nový vir. Řekli, jestli je možný přenos na člověka

Vědci objevili u krys nový vir. Řekli, jestli je možný přenos na člověka
Zdroj: Profimedia

Tým vědců, mezi nimi i biologové z Akademie věd ČR, učinil v Africe zajímavý objev. U tamních krys nalezli nový druh viru, konkrétně tzv. mammarenaviru. Krysy mnohobradavkové, které jsou v subsaharské Africe považovány za nebezpečné škůdce, hostí mnoho virů, z nichž některé jsou původci nemocí u lidí. Přenos nově objeveného viru na člověka je však podle vědců naštěstí nepravděpodobný.

Nový druh tzv. mammarenaviru, který dostal jméno Dhati Welel, výzkumníci objevili v africké Etiopii, a to u krys mnohobradavkových, které jsou hostiteli. U objevu stál i tým vědců z české Akademie věd. "Kromě krysy mnohobradavkové jsme ho ale překvapivě detekovali i u jedné krysy rodu Mastomys awashensis z Awashského údolí," vysvětluje šéfka českého týmu Joëlle Goüy de Bellocq.

Vědci se proto nyní pokusí zjistit, jestli nově objevený virus hostí oba druhy krys, anebo se dokáže přenést na jiného hostitele. Nicméně přenos na lidi vylučují. "Dhati Welel není zoonotický virus. Jeho přenos na člověka je tudíž nepravděpodobný a lidstvo by ohrozit neměl,“ říká vědkyně.

Přestože je objev zajímavý, není nijak neobvyklý a výjimečný. Podle studie z roku 2018 stále nebylo objeveno 99 procent všech virů na planetě. Zhruba polovina z nich přitom může mít potenciál přenosu ze zvířete na člověka a pak i z člověka na člověka.

Související obsah

"Globalizace a nezodpovědné chování lidí, kteří narušují nedotčené přírodní areály, pravděpodobně povedou k dalším pandemiím způsobenými infekcemi přenesenými ze zvířat na lidi, jako tomu bylo v případě koronaviru," zdůrazňuje Joëlle Goüy de Bellocq.

Krysa mnohobradavková v Africe není příliš oblíbeným zvířátkem. Pro zemědělce představuje škůdce a navíc je neblaze proslulá jako přenašeč různých nemocí, například leptospirózy (krysí žloutenky), moru, leishmaniózy či horečky Lassa.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz