Domácí

Extrémní nebezpečí! Na Frýdlantsku hlásí třetí povodňový stupeň

Nejméně jednu oběť si vyžádaly sobotní záplavy na Bruntálsku, policie již zná mužovu totožnost. V neděli se na rozbouřené řece Morávce převrhl člun a jedno z dětí nepřežilo. Povodňové ohrožení platí na Chrudimsku a Pardubicku. Na třetím povodňovém stupni se drží řeka Smědá a Chrudimka.

Nejvyšší výstraha povodňového ohrožení stále hrozí na Chrudimsku a Pardubicku, a to až do odvolání. Na Frýdlantsku se situace zlepšila a od 17:30 až do pondělího poledne platí povodňová pohotovost. Řeka Smědá se ale i nadále drží na třetím stupni povodňové aktivity. 

Chrudimka v Pardubickém kraji se dostala na třetí stupeň povodňové aktivity. Řasnice na Frýdlantsku vystoupala po 14. hodině na nejvyšší povodňový stupeň před 16. hodinou ale  hladina klesla na druhý, v půl osmé večer už na první povodňový stupeň. Na nejvyšším stupni se drží také hladina na Smědé v hlásném profilu Předlánce. Na třetí povodňový stupeň se v neděli dopoledne vyhoupla Novohradka na Chrudimsku. Po devítí hodinách její hladina kolem 17. hodiny klesla na druhý stupeň.

Podívejte se, co způsobily deště v Ústí na Přerovsku: 

Podmáčená půda měla za následek i sesuv části svahu v Lubině na Novojičínsku. "Zde došlo k uvolnění svahu o velikosti cca 20 x 15 metrů, na kterém rostou vzrostlé stromy. Sesuv půdy a popadané stromy poškodily rozvody elektrické energie a ohrožují přilehlé stavby," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Marek Gašparín. Čtyři obyvatele ze dvou rodinných domů museli hasiči evakuovat. 

V rozvodněné řece na Bruntálsku v Moravskoslezkém kraji zemřel v sobotu odpoledne člověk. "V místním vodním toku v oblasti Arnultovic, Jindřichova a Janova na Bruntálsku bylo spatřeno lidské tělo a následně vytaženo na břeh," uvedla mluvčí policistů Soňa Štětínská. Policie už zná mužovu totožnost, jedná se o 60letého tamního obyvatele. V řece bylo vidět i tělo ženy, to se ale zatím nepodařilo vypátrat.

Související obsah

Nadále platí povodňová pohotovost pro Jihomoravský (Břeclav, Hodonín, Veselí nad Moravou), Středočeský (Čáslav), Olomoucký (Hranice, Jeseník, Lipník nad Bečvou, Přerov), Zlínský (Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Meziříčí, Vsetín), Moravskoslezský (Český Těšín, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Kopřivnice, Nový Jičín, Třinec), Královéhradecký (Dobruška, Kostelec nad Orlicí, Rychnov nad Kněžnou) a Pardubický (Česká Třebová, Hlinsko, Holice, Litomyšl, Přelouč, Ústí nad Orlicí, Vysoké Mýto, Žamberk) a pro Vysočinu (Chotěboř), a to až do odvolání.

Aktuální výstraha před povodněmi:

Zdroj: ČHMÚ

Zvýšené hladiny potoků a řek jsou i v dalších krajích. Na druhém povodňovém stupni jsou toky v Jihomoravském, Zlínském, Moravskoslezském, Pardubickém, Královéhradeckém a Středočeském kraji.

 

Podívejte se na reportáž televize Nova o evakuaci obyvatel Višňové:

V jakých podmínkách pracují ve Višňové hasiči a jak probíhá jejich příprava na zásah?

 Zároveň meteorologové varovali i před velmi vydatnými dešti v části Moravskoslezského kraje do pondělního poledne. "Do pondělního poledne naprší ojediněle kolem 60 milimetrů za 24 hodin. Během nedělního odpoledne a večera se ojediněle může vyskytnout silná bouřka s krátkodobým úhrnem kolem 30 milimetrů," popsali.

Na severovýchodě, zejména v oblasti Jeseníků a Beskyd, očekávají meteorologové vydatný déšť až do pondělního poledne. Na jihu Olomouckého a na severu Zlínského kraje by měl déšť ustat kolem půlnoci z neděle na pondělí. "Na severním návětří Beskyd může být déšť velmi vydatný a ojediněle naprší kolem 60 mm/24 hodin," uvedl ČHMÚ.


Aktuální výstraha před dešti: 

Zdroj: ČHMÚ

Až do půlnoci z neděle na pondělí platí výstraha před vydatným deštěm pro Olomoucký a Zlínský kraj, až do pondělního poledne pak i pro Moravskoslezský a Pardubický kraj.

 
Máte snímky nebo video povodní či dešťů? Pošlete nám je s udáním místa a času na zpravy@nova.cz.

Podívejte se na sobotní živý vstup z Frýdlantska:

sik, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz