Domácí

Povodně odřízly obec na Frýdlantsku! Hasiči museli evakuovat obyvatele

Ve Frýdlantu zasedal krizový štáb. Velká voda odřízla Višňovou, obyvatele odvážel obojživelný pásák. Dvě řeky na Frýdlantsku jsou stále na třetím povodňovém stupni. Přestává ale pršet a situace se začíná zklidňovat.

"Přestalo pršet a situace se postupně zklidňuje. Hladiny vodních toků postupně klesají a hasiči nemuseli provádět rozsáhlejší evakuaci obyvatel. Výstrahy vydané ČHMÚ jsou zatím stále platné, a proto doporučujeme sledovat aktuální vývoj počasí," uvedli liberečtí hasiči před 18. hodinou na twitteru.

Hasiči evakuovali z Višňové severně od Frýdlantu v Libereckém kraji dalších deset obyvatel z nejvíce ohrožených domů. "Dvě osoby jsou v evakuačním centru obce, ostatní u svých příbuzných," informovali v půl třetí odpoledne liberečtí hasiči na twitteru. Hasiči pomocí obojživelného pásáku evakuovali v sobotu dopoledne už osm obyvatel. 

"Vzhledem k nepříznivé prognóze počasí se v Raspenavě chystá evakuace osob z nejvíce ohrožených domů. Do chystaného evakuačního centra byl povolán ČČK Liberec. Hasiči své síly soustředí k udržení vody v korytech řek," uvedli liberečtí hasiči kolem jedné odpoledne. V sobotu již čtyři lidi evakuovali.

"Všechny příjezdové komunikace do obce Višňová jsou v tuto chvíli uzavřeny. Do obce míří speciální technika ze Záchranného útvaru HZS ČR s cisternami s pitnou vodou. Postupně také navyšujeme počet zasahujících jednotek," informovali liberečtí hasiči.

Město Hejnice muselo uzavřít některé silnice, jsou zaplavené vodou. "Hasiči ve Frýdlantě se pomocí pytlů s pískem snaží udržet řeku v korytě a zabezpečují domy v blízkosti vody," sdělili hasiči.

ČEZ řešil od rána na Liberecku dvě poruchy v souvislosti s počasím. Voda prozatím nevystoupala nikde tak vysoko, že by zatopila trafostanici. "Zatím jsme nemuseli přistoupit k preventivnímu odpojování elektřiny. Jsme připravení v pohotovosti, kdybychom byli požádáni obcemi nebo obyvateli o odpojení elektřiny, tak okamžitě vyrazíme," informovala mluvčí ČEZu Soňa Holingerová. 

Výstraha platí pro Frýdlantsko do odvolání. Ve Frýdlantu už zasedá i krizový štáb, lidé v nouzi se mohou obrátit na telefonní čísla 606 673 286 nebo 602 101 627.

Související obsah

V regionu platí třetí povodňový stupeň už jen na Řasnici. Hladina řeky Smědé klesla před 14. hodinou na druhý povodňový stupeň. Lužická Nisa, Jizera a Jeřice stouply na první stupeň.

Záběry z Frýdlantu ze sobotního rána: 

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz