Domácí

Na Tábor útočí kolonie havranů! Město válku prohrává, zkusilo už vše

Jihočeský Tábor prohrál válku s havrany. Radnice už zkusila ledacos, naposledy se přemnožené ptáky snažili ze sídliště vyhnat sokolníci pomocí speciálně vycvičených dravců. Jenže ani to nepomohlo a kolonie havranů se ještě rozšířila.

Tábor svádí boj s havrany už léta. Město si nechalo dokonce vypracovat studii, která ukázala, že kolonie černých opeřenců hlučí, jako kdyby lidem stála za domem továrna. "Ráno ve čtyři hodiny musíte zavřít okno, protože se nedá spát. Lituju lidi, kteří chodí na směny a přijdou ráno z práce," popsala jedna z obyvatelek sídliště.


Na začátku letošního roku nasadilo město, jako první v republice, do boje sokolníky s dravci. Jenže ani to nepomohlo. Naopak, hnízd na sídlišti ještě přibylo. "Slíbili, že budou udržovat kolonii na 40 hnízdech. V dubnu, když ještě nebyli zelené stromy, jsem napočítala 110 hnízd," postěžovala si další z obyvatelek.

 
"Registrujeme zhruba 20procentní nárůst oproti loňskému roku," sdělil mluvčí Tábora Luboš Dvořák. Lidé ale už začínají být bezradní a připouští, že se odstěhují. "Uvažujeme, že koupíme klimatizaci. Dokonce jsme zvažovali, že se odstěhujeme," přiznal další z obyvatel.

Související obsah


Město i obyvatelé už zkusili vše. Bez výsledku. "Zkoušeli makety dravců, cédéčka na stromech, včetně nějakých neslyšitelných ultrazvukových plašičů," uvedl Jiří Rozum z odboru životního prostředí Tábor.


"Havranovití ptáci obecně jsou nejchytřejší ze všech ptačích druhů. Ta komunikace mezi nimi není žádný problém. Oni si to řeknou," vysvětlil ornitolog Jiří Šebestian. Obyvatelé se tak zřejmě budou muset smířit s tím, že město boj s havrany prohrálo.

sik, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz