Domácí

Zahrady požírají přemnožení slimáci. RADY, jak se jich zbavit!

Zahrady požírají přemnožení slimáci. RADY, jak se jich zbavit!
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Po několika suchých letech může české zahrádkáře těšit, že víc prší. Jenže vydatné deště posledních dnů a týdnů také nebývale svědčí slimákům. Hlavně těm odolným, kteří na české zahrady přicestovali z jihu Evropy.

Plzákům španělským totiž vlhké počasí velmi vyhovuje. "Letos je s těmito slimáky velký problém. Zvlášť oproti minulým letům, kdy bylo velké sucho a díky tomu i klid," potvrdil pro TN.cz vedoucí odborného oddělení a poradny Českého zahrádkářského svazu Miroslav Šmoranc.

Škůdcům podle něj pomohla i velmi mírná zima. Kvůli absenci mrazů vajíčka přežila až do jara a slimáci se tak mohli začít vesele množit.

1. Chemické přípravky

A i když jsou španělští plzáci hodně odolní, rozhodně existují způsoby, jak je zlikvidovat a zahrádku ochránit. "Osobně používám přírodní přípravek na bázi železa, protože při jeho použití nehrozí otrava jiných zvířat, například ptáků," svěřil se Šmoranc.

Modré granule podle něj slimáky přitahují a po jejich pozření škůdce do tří dnů uhyne. Navíc podle něj stačí menší množství přípravku.

Při použití jiných chemických přípravků na hubení slimáků už bohužel hrozí nebezpečí i pro jiná zvířata. Zároveň ovšem existují i lidové recepty a babské rady, které mohou zahrádkáři rovněž využít.

Související obsah

2. Pivní past

"Oblíbená je například takzvaná pivní past. Dá se vyrobit například tak, že se na úroveň terénu zakope vydlabaná půlka melounu, do které se nalije právě pivo," radí Šmoranc.

3. Parazitické hlístice 

Na slimáky se dají také nasadit parazitické hlístice, ale podle experta ideálně co nejdřív, aby se rozšířily na celou populaci škůdců.

4. Ruční likvidace

Slimáky je možné také sbírat, stříhat nůžkami či propichovat nožem. Plzáky byste měli posbírat nejlépe večer nebo brzy ráno, třeba do plechovky, a poté zabít. Stačí je přelít horkou vodou nebo octem.

5. Piliny

Použít se dají také piliny, protože mají ostré hroty a hrany, které slimákům nedělají dobře. Ale stačí, aby zapršelo a tuto překážku škůdci hravě překonají.

6. Vajíčka jako pochoutka

Jejich vajíčka prý chutnají také kachnám a slepicím. Mělká voda jim naopak neublíží, neházejte je proto do potoka - jakmile klesnou na dno, vylezou zpět na břeh.

7. Sůl

Slimáky je možné také posolit, ale tam je pro změnu riziko, že se zasolí i půda na zahrádce. Proto Šmoranc doporučuje - hlavně v případě rozsáhlejšího zamoření - používat už zmíněný chemický přípravek.

Slimáci už zahrádkáře trápí delší dobu. Více v reportáži:

epa, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz