Domácí

Česko začaly okupovat mšice! RADY a TIPY, jak se jich zbavit

Česko začaly okupovat mšice! RADY a TIPY, jak se jich zbavit
Zdroj: Getty Images

Škůdcem, který trápí v poslední době české zahrádkáře, jsou mšice. Ty se začaly přemnožovat a v současných dnech přidělávají starosti také zemědělcům. Podle odborníků je velice důležité proti nim zakročit včas.

Přestože měří jen několik milimetrů, pěstitelům i zahrádkářům dokáží pořádně zamotat hlavu. Mšice totiž patří k těm nejneodbytnějším škůdcům. Jen v samotné Evropě žije přibližně 850 druhů. Z rostlin tyto malé potvůrky sají šťávu, připravují je tak o důležité živiny a oslabují je. Zároveň mohou přenášet různé viry.

"Přemnožení škůdců, tedy i mšic, je zapříčiněno podmínkami počasí. Musí být optimálně teplo a přiměřené vlhko,“ tvrdí Ivana Kršková z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). Tedy podmínky, které jsou v posledních dnech.

Podle Krškové se mšice nejčastěji vyskytují na ovocných stromech, keřích a na zelenině. Mohou se tak objevit například na květáku, kedlubně, bramboře nebo dokonce i na obilninách.

Související obsah

Past na mravence

Zásadní roli zde hrají mravenci, kteří mšice na stromy a rostliny často roznášejí. V takových případech mohou pomoci lepové pásky, které se přichytí na kmeny. Podobají se oboustranné lepicí pásce a dají se pořídit například v hobbymarketech. Mravence tak v jejich migraci zastaví a mšice už dále neroznesou.

Podle odborníků lze pomocí lepových pásků zachytávat i samotné dospělé mšice.

Prospěšní škůdci

Problém s tímto škůdcem však může za vás vyřešit také jiný hmyz. Nejznámějších predátorem jsou berušky. Měli bychom je proto nechávat v klidu a nestříkat žádnými přípravky na hubení. S mšicí mimo jiné úspěšně bojuje také škvor obecný, moucha zvaná pestřenka nebo parazitická vosička.

Studená sprcha

Odborníci doporučují zasažené rostliny, nebo stromy pravidelně sprchovat. "Pomůže, když se hadicí s velmi intenzivním proudem očistí. Musí se to však provádět opakovaně,“ tvrdí Ivan Dvořák z poradny Českého zahrádkářského svazu.

Likvidace napadených částí

Pokud narazíte na rostlinu, kterou napadli mšice, můžete zasažené části zlikvidovat. Zahrádkáři radí napadené stonky, nebo větvičky jednoduše ustřihnout. Rozhodně je však nevhazujte na kompost, jelikož se mšice mohou odtud rozšířit na další rostliny.

Chemický postřik

Pokud nic jiného nezabere, je třeba využít chemické přípravky. Ivan Dvořák doporučuje přípravek přímo určený na hubení mšic. Je však velmi důležité stříkat zasažené stromy, nebo rostliny navečer. Postřik totiž reaguje na slunce, které ho může rozložit, a tudíž by neměl žádný účinek.

Zemědělci hlásí problém. Letos se přemnožily mšice. Více se dozvíte v následující reportáži: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz