Zahraničí

Vláda v Mississippi chce změnit státní vlajku kvůli rasistickému symbolu

Zákonodárci v americkém státě Mississippi rozhodli o změně vlajky. Má z ní zmizet konfederační kříž, který je považován za symbol rasismu. Mississippi je posledním státem USA, který ho na své vlajce má. Téměř 40 procent jeho obyvatel jsou přitom černoši. Diskuze o změně vlajky se tam vedou už několik desítek let.

Symbol podpory otroctví – tak mnozí Američané vnímají znak Konfederace, který byl dosud součástí vlajky amerického státu Mississippi. Už brzy z ní ale zmizí. I samotní zákonodárci hlasování označili za historický milník. Missisippi je totiž posledním státem, který takový symbol rasismu na vlajce má.

"Moji rodiče i prarodiče si pod touto vlajkou vytrpěli opravdovou tyranii. Představuje ty nejtemnější dny historie našeho státu – vlády ji používaly jako symbol nadřazenosti. Doufám, že se to změní a nová vlajka se stane symbolem sjednoceného a rozmanitého Mississippi," prohlásil mississippský rodák C. J. Rhodes.

Ne všichni obyvatelé státu, kde téměř 40 % populace tvoří černoši, se změnou státních symbolů ale souhlasí. Vlajku sice vnímají jako symbol útlaku, ale zároveň i součást dědictví.

"Všechno chtějí měnit, odstraňují památky, mění vlajky. Chtějí sundat sochu George Washingtona. Chtějí měnit názvy našich ulic," rozčiluje se J. Brister z Mississippi.

Související obsah

Citlivé téma rasových otázek před měsícem vyostřila násilná smrt černocha George Floyda, který zemřel po zásahu bělošského policisty. To spustilo ve Spojených státech a poté i po celém světě masivní protesty proti rasismu a policejní brutalitě.

Demonstranti na některých místech dokonce ničili sochy a památníky významných osobností Konfederace, kolonizátorů, či dalších postav z americké historie, které vlastnily černošské otroky.

MN, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz