Zahraničí

Policejní auto projelo davem demonstrantů. Nejméně 12 zraněných

V americkém Detroitu proběhla další vlna protestů proti rasismu a policejní brutalitě. Podle tamních médií nedělní demonstrace probíhaly relativně poklidně. To se změnilo v okamžiku, kdy policejní vůz najel do protestujících a několik jich smetl na zem. Nejméně 12 se jich zranilo. Podle detroitského policejního náčelníka ale měli násilí odstartovat právě demonstranti.

Podle tamního webu Detroit News policejní SUV nejprve protestující pouze doprovázelo. Relativně poklidná demonstrace se zvrtla ve chvíli, kdy protestující začali po autě šplhat. Záběry přímo z místa ukázaly, jak se demonstranti vrhají na policejní auto, které nejprve zastaví a poté se rozjede.

Kvůli tomu hned několik účastníků protestu skončilo na zemi a někteří se při pádu zranili. Policisté z místa popsali, že jim protestující rozbili zadní okno a měli tendence na ně útočit. Mužů zákona se zastal i detroitský šéf policie James Craig.

Související obsah

Ten prohlásil, že se policisté zřejmě cítili ohrožení a snažili se zajistit vlastní bezpečí tou nejméně násilnou cestou. "Kdybych si myslel, že kroky důstojníků byly nesprávné, rozhodl bych jinak. Ačkoli to byla zlá situace, následky mohly být mnohem horší," řekl Craig a zároveň potvrdil, že vyšetřování probíhá jak v souvislosti s policisty, tak těmi, kteří útočili na policejní auto.

Podle Craiga 20 až 30 demonstrantů začalo "vykazovat násilné chování" a několik z nich se mělo dokonce vyzbrojit kladivy. Zadní okno policejního vozu jeden z demonstrantů rozbil skateboardem. Protestu se zúčastnilo 350 lidí. Zhruba v půl desáté večer tamního času se situace zvrtla.

Související obsah

Policisté se se svým SUV pokusili přesměrovat pochod stranou od dálnice Vernor, aby se vyhnuli velkému provozu. Demonstrantům se však změna směru nelíbila a začali na vozidlo útočit. Podle Craiga se důstojník za volantem vozu pokoušel pomalu pokračovat v jízdě a dav rozptýlit, jakmile ale uslyšel tříštění zadního skla, šlápl na plyn.

"Nikdo nebyl vážně zraněn," připomněl detroitský policejní šéf. Celá událost bude mít ještě dohru. Nezisková organizace Any Means Necessary vyzvala k rezignaci policejního náčelníka Craiga i starosty Detroitu Mika Duggana. Plánuje také pochod.

Související obsah

Hnutí Detroit Will Breathe na pondělním shromáždění vyzvalo k identifikaci zúčastněných policejních důstojníků a požadovalo jejich propuštění a obvinění. "Tohle ukazuje policejní sílu, zneužívanou k tomu, aby ohrožovala nevinné životy," prohlásili zástupci hnutí.

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz