Krimi

Nemocnice měla falšovat zdravotní péči. Šmucler přiznal, že v ní působil

Desítky zdravotníků podle policie falšovaly hospitalizaci a další zdravotní péči. Mezi obviněnými jsou i pacienti, kteří měli souhlasit s použitím svých osobních údajů. Šéf stomatologů Roman Šmucler na facebooku uvedl, že jde o nemocnici, ve které působil jako jednatel.

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) obvinila jednu firmu a 58 lidí z podvodného vykazování neposkytnuté nemocniční péče. "Většinu obviněných převážně tvoří lékaři a zdravotní sestry jednoho nestátního zdravotnického zařízení," upřesnil mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej.

Mezi obviněnými jsou také pacienti, kteří podle policistů vědomě souhlasili s použitím svých osobních údajů k vykazování fiktivních hospitalizací. Celková škoda, kterou tím měla skupina způsobit zdravotním pojišťovnám, podle vyšetřovatelů přesahuje 19 milionů korun.

"Popis trestné činnosti, páchané nejméně od února 2011 do konce roku 2015, je natolik obsáhlý, že jen usnesení o zahájení trestního stíhání obsahuje 1132 stran," dodal Ibehej s tím, že se kriminalisté proto doručili usnesení všem obviněným osobně.

Za podvod nebo spolupachatelství teď desítkám lidí hrozí pět až deset let vězení. Jsou stíháni na svobodě, věc dozoruje Krajské státní zastupitelství v Praze. Právnickou osobou, kterou policisté také obvinili, je soukromé zdravotnické zařízení ve Středočeském kraji.

Související obsah

Předseda České stomatologické komory Roman Šmucler odpoledne na facebooku uvedl, že jde o Nemocnici Na Pleši v Nové Vsi pod Pleší. Šmucler je na webových stránkách uveden jako jednatel. Tím už ale podle vyjádření na sociální síti být nechce.

"Roky jsem investoval spoustu peněz a času, abychom z nemocnice na zavření udělali moderní a oblíbené místo. (...) Všechny peníze šly na léčení, nikdo si nic nebral, nevyplácel se zisk, nic. Pojišťovny neměly námitky, i když se věc řeší roky. Teď je to největší zločinné spolčení za historii ČR," napsal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz