Domácí

Colloredo-Mansfeldům svitla šance na majetek! Soud uznal jejich stížnost

Colloredo-Mansfeldům svitla šance na majetek! Soud uznal jejich stížnost
Zdroj: Profimedia

Další větev sporu rodu Colloredo-Mansfeldů a České republiky ohledně zámku Opočno se opět dostane k projednání obecným soudům. Rozhodl o tom Ústavní soud, který v úterý zveřejnil své rozhodnutí. V případu se jedná o movitý majetek ze zámku.

Spor o zámek Opočno mezi rodem Colloredo-Mansfeld a Českou republikou měl tři větve. V jedné se jednalo o samotný zámek, v druhé o 68 historických obrazů, které má stát rodu vrátit, a ve třetí o další movitý majetek v zámku. Nejnovější rozhodnutí Ústavního soudu se týká právě posledního jmenovaného.


Krajský soud původně rozhodl, že na movitý majetek se nevztahují restituční nároky a má tak zůstat v rukou státu. Případ řešil také Evropský soud pro lidská práva, který konstatoval, že postup soudů České republiky porušil právo na spravedlivý proces tím, že Colloredo-Mansfeldové nebyli upozorněni na klíčové důkazy, z nichž vycházel krajský soud při svém rozhodování v jejich neprospěch.

Související obsah


Ústavní soud proto zrušil svá předchozí rozhodnutí a případ znovu projednal. "Plénum Ústavního soudu dospělo ve svém nálezu k závěru, že jsou ústavní stížnosti stěžovatelů důvodné, a proto zrušil rozsudky obecných soudů a věc vrátil odvolacímu soudu," uvedl soud. Celé rozhodnutí najdete zde.


Nedávno přitom ústavní senát rozhodl, že samotný zámek Opočno zůstane v rukou státu. Více si můžete přečíst v tomto článku na TN.cz. Podívejte se také na reportáž televize Nova k tomuto tématu:


 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz