Domácí

Obvinění lobbisty Rittiga platí. Vrchní soud zrušil osvobozující rozsudek

Kauzu údajného tunelování pražského dopravního podniku bude muset znovu projednat Městský soud v Praze. Vrchní soud v úterý totiž zrušil loňský osvobozující rozsudek pro všech sedmnáct obžalovaných. Mezi obviněnými jsou také známý lobbista Ivo Rittig, nebo někdejší ředitel dopravního podniku Martin Dvořák.

Luxusní auta, soukromé letadlo, drahé dovolené, nebo známosti s českými i světovými celebritami. To je život jednoho z nejznámějších lobbistů – Iva Rittiga. Rittig je spojován právě s jízdenkovou kauzou.

V té obžaloba klade skupině za vinu, že měla tiskem předražených jízdenek připravit dopravní podnik o více než 450 miliónů. Peníze měly končit na účtech zahraničních firem ovládaných právě Rittigem. V této kauze ale Rittiga i Dvořáka městský soud loni v únoru zprostil viny.

Související obsah

"Od začátku bylo jasné, že byly důkazy ve spisech, že k žádným trestným činům nedošlo," prohlásil bývalý ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák. Státní zástupce se ještě ten den odvolal. Z úterního rozhodnutí odvolacího soudu oba aktéři už takovou radost zřejmě neměli.

Vrchní soud zrušil osvobozující rozsudek v části týkající se smlouvy s papírnou Neograph. Podle předsedy odvolacího senátu v této části dřívější soudy dostatečně neprozkoumaly veškeré důkazy.

Související obsah

Části obviněných včetně Dvořáka hrozí za zpronevěru a za zjednání výhod při zadávání tendrů až desetileté vězení. Rittigovi a zbylým obžalovaným mohou soudy uložit maximálně osmiletý trest za praní špinavých peněz.

Zrušená část rozsudku se týká kromě Dvořáka a Rittiga dalších 10 obžalovaných. U zbylých pěti soud zproštění viny pravomocně potvrdil.

MB, TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz