Zahraničí

Chrám Boží Moudrosti by se mohl stát mešitou! Návrh řeší turecký soud

V Turecku se zvedají hlasy po změně statutu slavné památky Hagia Sofia na mešitu. Dříve křesťanská katedrála již v minulosti mešitou byla, poté ji ale nechal Mustafa Kemal Atatürk sekularizovat a nyní slouží jako muzeum.

Slavná istanbulská sakrální stavba, chrám Boži moudrosti známý také jako Hagia Sofia, by se měla podle jedné z tureckých náboženských skupin stát oficiálně mešitou. Nejvyšší soud v Turecku se návrhem začne zabývat ve čtvrtek. Informaci přinesla agentura AP.


O této možnosti mluvil již v minulosti turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. A někteří Turci s ním souhlasí. "Pokud se z chrámu opět stane mešita, vrátí se nám tak odkaz předků. Přeměna na mešitu neovlivní turismus. A náš národ bude opět spojený se svým hodnotovým bohatstvím," prohlásil obyvatel Istanbulu Ezgi Ozbek.


Mnozí Turci ale s přeměnou nesouhlasí. "Atatürk z Hagie Sofie udělal muzeum, aby tak zvýraznil své snahy o sekularizaci Turecka. A 100 let nato se Erdogan snaží o opak," prohlásil autor knihy o současném tureckém prezidentovi Soner Cagaptay.


Kriticky se vyjádřil i pravoslavný patriarcha Bartoloměj I. "Přeměna chrámu Hagia Sofia by obrátila miliony křesťanů po celém světě proti islámu. Hagia Sophia je centrem, kde se v poklidu setkává Východ a Západ. Konverze chrámu by tuto myšlenku zcela zničila," řekl. Proti změně vystoupilo i Řecko.

Související obsah


Chrám vznikl v šestém století v tehdejší Byzantské říši a až do roku 1520 se jednalo o největší křesťanskou katedrálu na světě. Po dobytí Konstantinopole Turky se stal mešitou. V roce 1934 tehdejší prezident Turecka a reformátor Mustafa Kemal Atatürk nechal mešitu sekularizovat a vzniklo tak nynější muzeum.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz