Politika

Příjmy ministrů a šéfů stran: Bartoš prodal auto, Hamáček má tři hypotéky

Příjmy ministrů a šéfů stran: Bartoš prodal auto, Hamáček má tři hypotéky
Zdroj: Profimedia

Politici si loni k platům za veřejné funkce přičetli často statisícové příjmy. Vyplývá to z majetkových přiznání, která podle zákona museli podat do konce června. Podívejte se, za co utráceli předsedové sněmovních stran a ministři.

Předsedové stran

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš za loňský rok vykázal příjem téměř 215 milionů korun. Od holdingu Agrofert a firmy Imoba, které uložil do svěřenského fondu, mu na účtu přistálo více než 92 milionů korun. Na konci minulého roku měl předseda ANO na svém účtu 161 milionů, zbytek v "jiných pohledávkách".

Šéf ODS Petr Fiala si loni k poslaneckému platu výukou na brněnské Masarykově univerzitě vydělal 810 tisíc korun a vzal si leasing za 200 tisíc.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš své auto naopak prodal a vydělal na něm 220 tisíc. Splácí hypotéku ve výši 1,2 milionu a další dvě půjčky.

Související obsah

Předseda SPD Tomio Okamura má na svém účtu téměř sedm milionů a na penzijním připojištění naspořil 1,6 milionu korun, na životním téměř 375 tisíc. Většinu jeho příjmu tvoří zisky z podnikání, 2,6 milionu poslal podle přiznání sám sobě. Splácí hypotéku ve výši 3,8 milionu korun.

Zhruba 24 tisíc korun z podnikání přiznal šéf komunistů Vojtěch Filip, který oznámil také úvěr ve výši 135 tisíc.

Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček pak utratil 150 tisíc korun za automobilového veterána GAZ-21. Splácí tři hypotéky a 200 tisíc si půjčil také od svého otce Vladimíra.

Hypotéku má také lidovecký předseda Marian Jurečka, ke konci loňského roku ve výši 3,5 milionu.


Podívejte se na reportáž TV Nova o majetkovém přiznání politiků:

Hypotéku, která měla na konci loňského roku výši 2,3 milionu korun, splácí také předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamo. Byt koupila společně s manželem za celkem 6,3 milionu korun.

Dvě hypotéky, které na konci minulého roku činily téměř 3,5 milionu, měl předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan. Kromě toho měl také leasing ve výši 430 tisíc korun.

Šéf Trikolóry Václav Klaus mladší loni utrácel za auto, které koupil za 800 tisíc. Vzal si půjčku od soukromé osoby ve výši jednoho milionu a v kolonce "jiný peněžitý příjem" vyplnil 1,3 milionu.

Majetková přiznání ministrů najdete na další stránce:

Ministři

"Superministr" Karel Havlíček (za ANO) stíhá vedle řízení dvou resortů ještě vyučovat na soukromé vysoké škole. Od loňského dubna, kdy se stal ministrem, si tím vydělal více než půl milionu korun. Splácí dvě hypotéky, které ke konci minulého roku dohromady dosahovaly téměř čtyř milionů.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD), ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) i ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) v přiznání uvedli, že nemají žádný příjem, majetek ani závazek, o kterém by museli informovat.

Podobně je na tom ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), která ale uvedla, že po nástupu do funkce pozastavila advokátskou činnost, a ministr školství Robert Plaga (ANO), který přiznal funkci ve dvou firmách.

Související obsah

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) je také ve správní radě Horské služby a loni splácela úvěr 330 tisíc korun. Hypotéku má na sebe psanou i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), ta její přesahuje čtyři miliony.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) loni splácel půjčku 950 tisíc od společnosti, ve které do roku 2017 působil jako jednatel. Stále je společníkem stavební firmy.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Dánsko za víkend zaznamenalo víc omikronu, než celá EU

Dánský institut veřejného zdraví zaznamenal “znepokojivý“ nárůst potvrzených případů nové mutace koronaviru omikron. Podle agentury AFP dánské úřady v neděli registrovaly už 183 případů, což je proti pátku trojnásobný počet, přičemž Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) již dříve hlásilo 182 případů varianty omikron pro celou Evropskou unii včetně Norsko a Islandu.

Krátká zpráva

Dálnici D5 uzavřela nehoda 3 nákladních vozidel

Dálnici D5 ve směru Praha – Rozvadov uzavřela v pondělí nad ránem na 37. kilometru dopravní nehoda 3 nákladních vozidel. Podle informací z Centra dopravních nehod Policie České republiky došlo při srážce ke zranění osob a provoz na dálnici byl v místě nehody zastaven. Zrušení dopravního omezení se podle předpokladu PČR očekává kolem desáté hodiny dopoledne.

Krátká zpráva

Zemřel bývalý senátor a prezidentský kandidát Bob Dole

Ve věku 98 let zemřel bývalý republikánský senátor a prezidentský kandidát Bob Dole. Poprvé byl zvolen do Kongresu v roce 1960 a sloužil ve Sněmovně reprezentantů USA až do roku 1969. Poté se přesunul do Senátu, kde zastupoval Kansas téměř tři desetiletí. Ve své kariéře třikrát kandidoval na prezidenta, na třetí pokus vyhrál republikánskou nominaci, ale v roce 1996 prohrál volby s Billem Clintonem.

Píše se na Deník.cz