Zajímavosti

Více než 350 slonů záhadně zemřelo! Nikdo netuší proč

Více než 350 slonů záhadně zemřelo! Nikdo netuší proč
Zdroj: Profimedia

Více než 350 slonů na severu Botswany během dvou měsíců záhadně zemřelo. Přírodovědci zatím netuší, co by mohlo být příčinou masivního úhynu. Úřady dosud nesdělily, zda existuje i nějaká hrozba pro lidskou populaci.

První případ záhadného úhynu skupiny slonů v deltě Okavango se objevil na začátku května. Do konce měsíce zemřelo 169 jedinců a k polovině června se počet zdvojnásobil. Zhruba 70 procent mrtvých slonů se našlo kolem jezírek a vodních jam, píše portál The Guardian s odvoláním na anonymní zdroje.

Úřady v Botswaně nemají výsledky testů vzorků, ze kterých by se dalo zjistit, zda existuje nějaké riziko pro místní obyvatele. Podle posledních údajů by je měly znát během týdnů. Příčina masivního úhynu slonů tak stále není známá. Anthrax, o kterém přírodovědci uvažovali původně, byl jako možnost vyloučen.

Fotky uhynulých slonů:

"Máme tu masivní úhyn slonů nedaleko lidských obydlí v době, kdy má každý na paměti nemoc pocházející ze zvířat. Je velmi zvláštní, že vláda zatím neodeslala vzorky do nějaké uznávané laboratoře," uvedl Niall McCann, který provozuje charitativní organizace National Park Rescue.

Související obsah

Jako nejpravděpodobnější se jeví otrava nebo neznámý patogen. Svědci popsali, že někteří sloni před úmrtím chodily dokola, což by ukazovalo na nějakou neurologickou poruchu. Jiní ale museli zemřít velmi náhle, protože padli tváří do vody. Je tak velmi složité určit, o jaký toxin může jít.

Jednou z možností zůstává otrava kyanidem, který používají pytláci. V blízkosti ale nezemřela žádná mrchožravá zvířata, jak bývá u kyanidu běžné. Kolem sloních těl se podle svědků pohybuje méně živočichů, nevykazují ale žádné příznaky onemocnění nebo změny v chování.

Dosud na severu Botswany za tajemných okolností zemřelo zhruba 350 slonů všech věkových kategorií i obou pohlaví. Několik dalších zvířat vypadá zesláblých a vyhublých, další úmrtí tak zřejmě přibydou. Těla slonů v přírodě je navíc poměrně těžké objevit.

Související obsah

Úřady zatím těla neodstranily, za což si vysloužily kritiku ochránců přírody, kteří požadují, aby je alespoň chránil nějaký strážce a nedostali se k nim pytláci. V deltě žije přibližně 15 tisíc slonů, což je asi 10 procent z celé země. Okolní státy žádný úhyn slonů nezaznamenaly.


Ústecká zoologická zahrada přijde o posledního slona. Více v reportáži:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz