Koronavirus

Detektivové u Vojtěcha a ve firmách! Prověřují nákupy respirátorů

Detektivové u Vojtěcha a ve firmách! Prověřují nákupy respirátorů
Zdroj: TV Nova

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) prošetřují nákupy ochranných pomůcek během koronavirové krize. V pondělí zasahovali v několika firmách a přišli i na ministerstvo zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).

V pondělí v brzkých ranních hodinách zasahovali detektivové NCOZ ve společnosti Recea Prague. Ta během nouzového stavu dodala respirátory za bezmála 7 milionů korun. Podle informací portálu Seznam Zprávy se razie týkala i dalších dodavatelů, policie byla i přímo na ministerstvu zdravotnictví, které ochranné pomůcky objednávalo.

"Na vyžádání různých útvarů Policie ČR Ministerstvo zdravotnictví poskytlo v několika případech součinnost, stejně jako ji průběžné poskytuje finančním, celním, kontrolním a jiným orgánům k problematice týkající se nákupů ochranných pomůcek v době nouzového stavu," řekla TN.cz mluvčí resortu zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Policie se podle všeho o nákupy v době, kdy bylo Česko sevřeno protikoronavirovými opatřeními, zabývá už delší dobu. Ve spojitosti s nimi obdrželo vrchní státní zastupitelství několik trestních oznámení.

Související obsah

Z opozičních politiků se k zásahu NCOZ vyjádřil třeba Ivan Bartoš (Piráti). "Pana Adama Vojtěcha jsem varoval již v dubnu a vysvětlil, že je nutné nakupovat ochranné pomůcky od důvěryhodných dodavatelů. Když zakázku získala firma zaměřená na cukrářství, vedená osobou s 18 exekucemi, zatímco další získali lidé hledaní Interpolem, nezbývalo nám než jednat," napsal na svém twitterovém účtu.

Firma Recea Prague měla s ministerstvem zdravotnictví původně kontrakt na zboží za 300 milionů, resort ale objednávku nakonec zrušil. Prý kvůli zpoždění prvních dodávek respirátorů. Podle Seznam Zpráv byla policie i ve společnosti Batist.

Podívejte se na reportáž TV Nova o dodávce respirátorů z Číny:

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Probační služba přestala využívat náramky

Elektronický monitoring odsouzených a obviněných v listopadu skončil. Probační služba totiž měla problémy s dodavatelem náramků firmou SuperCom. Vrátí se tedy k namátkovým kontrolám. Ministerstvo spravedlnosti je na tuto variantu připraveno. Informoval o tom mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Píše se na Deník.cz