Domácí

Žena přinesla strážníkům maličkého srnečka. Udělala to nejhorší, co mohla

Žena přinesla strážníkům maličkého srnečka. Udělala to nejhorší, co mohla
Zdroj: Městská policie Pardubice

Během výletů do přírody můžete čas od času narazit na mládě, která se zdá zcela opuštěné. Může jít o koloucha či srnce, ptáčka nebo divoké prase. Ne vždycky je ale správným krokem vzít osamělého tvorečka do civilizace. Víte, kdy je lidská pomoc potřebná, a kdy naopak škodí?

V případě například srnců či kolouchů je prvním špatným krokem na ně sáhnout. Ačkoli se zvíře může zdát opuštěné, pokud není viditelně zraněné, je třeba se od něj vzdálit a nechat ho být. Mládě poznamenané lidským pachem už totiž jeho matka nepřijme.

"Jedna paní nám na služebnu donesla zcela zdravé srnčí mládě. Našla ho v lese, zdálo se jí opuštěné, a tak ho vzala, odnesla s sebou a způsobila tím rodinnou tragédii. Srna už své mládě takto zpět nikdy nepřijme. Koloucha jsme tedy museli předat do záchranné stanice," popsali na sociálních sítích pardubičtí policisté.

Zdroj: Městská policie Pardubice

Podobné situace se podle odborníků opakují každý rok. Pokaždé se také najde někdo, kdo v dobré víře a snaze pomoci nechtěně způsobí, že zdravé mládě dožije svůj život na záchranné stanici. Řada z nich totiž prý návrat do přírody nezvládne.

Obecně platí, že člověk by měl zasáhnout pouze v případě, že je zvíře viditelně zraněné. I tehdy by ale měl zkontaktovat příslušné odborníky, například záchrannou stanici, případně policii.

Související obsah

V případě nalezeného ptáčka je lidský dotek výjimečně povolen – ptáci totiž prakticky nemají čich a "člověčina" jim tak nebrání v návratu k mláďatům. I v případě ptáků je ale třeba zvážit, zda je pomoc nutná.

Osobní dojem, že je mláděti smutno a je opuštěné, bývá podle odborníků často klamný. Rozhodujícím prvkem by v tomto případě mělo být zranění – pokud nějaké vidíte, pomozte. Pokud se zvíře zdá zdravé, ale například jen "vyjukané", raději ustupte. V takovém případě člověk nejvíc pomůže tím, když vyklidí prostor.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Cestující si odmítla nasadit roušku, letadlo nad Atlantikem se muselo vrátit do Miami

Let společnosti American Airlines směřující o Londýna se ve středu musel kvůli jedné cestující vrátit zpět do Miami. Kapitán Boeingu 777 tak rozhodl poté, co si žena podle federálního nařízení odmítla nasadit roušku. Po přistání ji z letadla odvedla policie a žena byla zařazena na americký interní seznam osob, kterým je odepřen vstup na palubu letadla, informovala agentura AP s odkazem na vyjádření aerolinek.

Krátká zpráva

Kamion převážející výbušniny se střetl s motorkou, výbuch zabil nejméně 17 lidí

Nejméně 17 lidí přišlo v Ghaně o život a dalších 59 bylo zraněno při explozi kamionu, který převážel výbušniny. Podle agentury AFP byl výbuch byl následkem dopravní nehody, při které došlo ke střetu s motocyklem. Masivní exploze vytvořila na místě srážky hluboký kráter a srovnala se zemí desítky budov v okolí.

Píše se na Deník.cz