Domácí

Výbuch jeho byt rozmetal na kusy. Život malíři zachránila koupelna

Ve Strojnické ulici v pražských Holešovicích se kvůli středečnímu výbuchu plynu a následnému požáru nemohli někteří obyvatelé ještě ani v pátek vrátit do svých domovů. Statik celý objekt zhodnotil a návrat domů dovolil pouze těm obyvatelům, jejichž byty nebyly přímo zasaženy požárem.

V pátek na místě ještě zasahovali kriminalisté a psovodi, přítomný byl znovu i statik. Ten měl zhodnotit právě ty byty, které byly výbuchem přímo zasaženy a ve kterých byl požár. Majitelé k večeru dostali své byty zpět. Ty jsou ale samozřejmě neobyvatelné, a tak se do nich mohli jen podívat a zjistit, jaké tam jsou škody.

S odklízením suti a poničeného nábytku pak začnou na začátku příštího týdne. Jeden z nich se reportérům TV Nova svěřil s tím, jak zoufalou situaci snáší. "Chtěl bych poděkovat své přítelkyni, která za mnou přijela z daleka, aby mně pomohla," pronesl v slzách.

Související obsah

Vše, co panu Svobodovi po výbuchu ve vedlejším bytě zbylo, se vejde do jediné igelitky. I tu mu museli půjčit sousedé. "Mám jen základní věci, tričko, rozdávali vody, tak jsem dostal vodu, triko a kalhoty," popsal TV Nova veškerý svůj momentální majetek.

"Přišel jsem tam o základní potřeby, o oblečení, o nábytek, knihy, část obrazů, kreseb," svěřil se pan Svoboda. Přišel o všechno. Život mu zachránilo něco tak banálního, jako je návštěva toalety.

Související obsah

"Zachránilo mně život, že jsem byl v koupelně a že vlastně ta koupelna fungovala jako malý kryt," řekl reportérům. Pan Svoboda je malíř, své obrazy měl příští týden představovat na výstavě, kterou se i přes to všechno rozhodl uspořádat.

Během výbuchu bytu byl na toaletě, to mu zachránilo život. Video ZDE:

"Budou tam i ohořelé obrazy, které budou vystavené. Jako taková vzpomínka," vysvětlil pan Svoboda. Výbuch nejvíce poškodil byty ve třetím patře, škody jsou ale i v okolních bytech nebo na fasádě domu.

Související obsah

"Tam jsou škody v milionech, skutečně to zdemolovalo 3 byty a poškodilo to dost ten dům, to znamená, že ty škody budou velmi vysoké," řekl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Pro případy jako jsou tyto má Praha 7 zřízený účet, na který mohou lidé posílat peníze na pomoc těm, které zasáhly podobné tragédie. "Každou pomoc využijeme buď pro tyto lidi, nebo pro jiné lidi, kteří jsou v podobné situaci," tvrdí Čižinský.

MB, kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz