Zahraničí

Archeologové objevili tajemné město. Odhalení pomohl speciální radar

Archeologové odkryli v Itálii, asi 50 kilometrů severně od Říma, pozůstatky celého města z dob antického Říma – navíc při tom ani jednou nemuseli kopnout do země. Britští a belgičtí vědci totiž použili speciální půdní radar, který jim ukázal starověké město s dokonalou infrastrukturou.

Detailní plán celého města z dob antického Říma v celé své kráse. Tak ucelený náhled by bez speciální průzkumné metody nebyl nikdy možný – vědci totiž použili půdní radar, díky kterému objevili úžasné detaily a zmapovali celé město z doby kolem roku 241 před naším letopočtem.

Zjistili například, kde stály ve městě nazvaném Falerii Novi domy a chrámy, kam naši předkové před více než 2200 lety chodili na trh, do lázní, či do divadla.

Související obsah

"O městě jsme věděli už delší dobu, v 19. století dokonce proběhly menší výkopové práce. Našly se například kamenné zdi, takže je zřejmé, že se jedná o město z dob antického Říma," řekl britský archeolog Martin Millett.

Vědci přitom tentokrát nemuseli do země kopnout ani jednoum či převrátit jediný kámen – speciální radar umístěný na malé tříkolce jim spolu se satelitní navigací umožnil nahlédnout skrze vrstvy půdy do hloubky.

Související obsah

"Věděli jsme, že díky radaru zjistíme opravdu hodně, ale tak obdivuhodný výsledek předčil naše očekávání," popsal Millett. Mohli si tak prohlédnout strukturu města a udělat si představu o jeho fungování.

Podle vědců jde o unikát, protože tak perfektně zmapovaných antických měst je stále velmi málo. Jen díky jejich detailnímu průzkumu je možné zjistit, jak Římané žili a jak fungovala jejich města, která jsou považována za kolébky evropské civilizace. Výjimkou jsou Pompeje, které vědci označují za výjimečné okno do minulosti.

MN, kvo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz