Domácí

Lidí s encefalitidou je třikrát víc než loni! Prázdniny budou rizikovější

Hygienici na jihu Čech letos zaznamenali mnohem vyšší výskyt klíšťové encefalitidy než v předchozích letech. Počet nakažených lymskou boreliózou je zatím zhruba stejný jako loni.

V jižních Čechách je letos až trojnásobně vyšší výskyt onemocnění klíšťovou encefalitidou, než tomu bylo loni. Podle hygieniků k vysoké aktivitě klíšťat přispívalo dosavadní vlhké počasí.

Letošní prázdniny budou prý mnohem rizikovější než v předcházejících letech, protože letos bude dovolenou na jihu Čech trávit mnohem více lidí než v předcházejících letech a není tak vyloučeno, že počty nakažených klíšťovou encefalitidou ještě více porostou.

Zatím srovnatelné s minulým rokem jsou počty nakažených lymeskou boreliózou. Podle dlouhodobých statistik se lidé v přírodě tímto onemocněním nakazili nejčastěji na Jindřichohradecku, Táborsku a Českobudějovicku.

Související obsah

Stále platí, že nejlepší prevencí je nechat se naočkovat. Očkování proti klíšťové encefalitidě je podle odborníků možné po celý rok. Vakcína proti klíšťové encefalitidě u nás sice není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale pojišťovny na očkování přispívají z fondu prevence.

Česká republika aktuálně patří na špičku zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v Evropské unii.
 

epa, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz