Domácí

Poslanci schválili rekordní schodek rozpočtu. Zvyšuje se už potřetí

Poslanci na středeční schůzi schválili navýšení schodku státního rozpočtu na 500 miliard korun. Plánovaný deficit tak bude nejvyšší v historii Česka.

Schodek státního rozpočtu na letošní rok se tak zvýší už potřetí. Původně měl být ve výši 40 miliard, poté jej Sněmovna zvedla na 200 a následně na 300 miliard korun. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) by třetí změna měla být už poslední.

Se schodkem 500 miliard korun ve středu souhlasilo 104 poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Zbylých 87 přítomných zákonodárců bylo proti. Podle lídra nejsilnější opoziční strany ODS Petra Fialy vláda nemá žádný plán, jak ekonomiku oživit a nad veřejnými financemi ztratila kontrolu.

Kabinet kritizovali i další členové opozice. I podle šéfa poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska vláda netuší, kam peníze ze schodku půjdou. Piráti zase v souvislosti s návrhem vyčetli, že stát není ochoten šetřit, ale nabádá k tomu všechny ostatní.

Související obsah

Ministryně měla pro zvýšený schodek zajištěnou podporu komunistů, kteří vládu tolerují. Výměnou za ni musel kabinet podpořit některé podmínky KSČM týkající se státního rozpočtu, například na vyšší odměny zdravotníkům a více peněz do školství.

Na návrh komunistů schválila Sněmovna také usnesení, podle kterého má vláda zpracovat koncepci konsolidace veřejných financí pro léta 2021 až 2027. Odevzdat by ji měla do konce září.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Soud osvobodil exministra Bártu i zpravodajce Petržílka

Soud v úterý osvobodil exministra Víta Bártu a bývalého zpravodajce BIS Jana Petržílka. Oba byli obžalováni, že měli vynést odposlechy rozhovorů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Toto obvinění se však neprokázalo.

Píše se na Deník.cz