Domácí

Vybíráte si dovolenou? Na tohle máte při jejím čerpání právo! PŘEHLED

Většina Čechů nemívá problém se v práci na termínu vybrání dovolené domluvit. Neplatí to ale vždycky. Proto je dobré znát svá práva a vědět, kdy vás zaměstnavatel může z dovolené povolat zpátky nebo kdy vám může volno nařídit. A jak je to s dobíráním dovolené z předchozího roku?

Zákoník práce říká, že dovolená má být čerpána zpravidla vcelku, a to do konce kalendářního roku. Pokud není vybírána celá naráz, alespoň jedna její část by měla činit dva souvislé týdny. A termín čerpání dovolené byste měli zaměstnavateli oznámit písemně nejméně 14 dní předem.

"Uvedená pravidla ale není nutné striktně dodržet, můžete se se zaměstnavatelem domluvit jinak. Lze se dohodnout dokonce i na čerpání dovolené, na kterou vám zatím nevznikl nárok. Typicky například při nástupu do nového zaměstnání, máte-li naplánovanou dovolenou ještě ve zkušební době,“ říká Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Dovolenou nesmí zaměstnavatel určit pouze na období, kdy jako zaměstnanec vykonáváte vojenské cvičení, jste dočasně práce neschopní či jste na mateřské nebo rodičovské dovolené. Naopak vám dovolenou musí dát, pokud jste se krátce předtím z mateřské nebo rodičovské vrátili.

Související obsah

Dovolenou byste měli ideálně vybrat v tom roce, do kterého "patří." Pokud to není možné - například kvůli vaší pracovní neschopnosti nebo naopak z naléhavých provozních důvodů - může vám ji zaměstnavatel nařídit tak, aby byla vyčerpaná do konce roku následujícího.

"Neurčí-li zaměstnavatel termín přebývající dovolené do 30. června následujícího roku, máte právo si dny jejího čerpání určit sami. Zaměstnavatel pak nesmí vámi zvolený termín změnit, což ovšem nebrání tomu, aby vás z dovolené odvolal,“ upozorňuje Hekšová.

Zaměstnanci jsou povinni si přebývající dovolenou vyčerpat, pokud jim v tom nebrání pracovní neschopnost či mateřská nebo rodičovská dovolená. V takových případech zaměstnavatel musí nařídit čerpání dovolené z předchozího roku po skončení neschopnosti nebo mateřské. Pokud tuto povinnost nesplní, dovolená nezaniká, ale zaměstnavatel může být potrestán za přestupek.

Související obsah

Zákon pamatuje i na to, kdy firma potřebuje termín dovolené změnit nebo z ní svého zaměstnance dokonce odvolat. "V takovém případě je zaměstnavatel povinen nahradit náklady, které vám v důsledku zrušené dovolené vznikly. Tedy například jízdné či storno poplatky," informuje dTest.

Dovolená se přerušuje nástupem na vojenské cvičení, dočasnou pracovní neschopností a ošetřováním nemocného člena rodiny. To samozřejmě neplatí, pokud jste si vzali volno právě z těchto důvodů. Na přerušení dovolené se ale také můžete se zaměstnavatelem dohodnout.

Pokud měníte práci, je běžnou praxí si zbývající dovolenou vybrat před koncem výpovědní doby. Ale není to jediná možnost.

"Zákoník práce umožňuje i to, že zbývající dovolenou vyčerpáte u nového zaměstnavatele. To je možné tehdy, když ke změně zaměstnání dochází v průběhu téhož kalendářního roku, nový pracovní poměr bezprostředně navazuje na předcházející a zaměstnavatelé se dohodnou na výši náhrady za plat nebo mzdu za zbývající dovolenou,“ vysvětluje Hekšová.

Změna zaměstnání je zároveň jediným případem, kdy firma může proplatit zaměstnanci nevyčerpanou dovolenou. Nelze ale proplatit dodatkovou dovolenou. Na tu mají ze zákona nárok lidé, kteří mají velmi náročnou práci, třeba horníci.

Dovolená se má nově počítat podle počtu odpracovaných hodin, ne dnů. Více v reportáži:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz