Domácí

Dětem v rozpáleném autě nehrozí jen přehřátí! Číhají na ně i tato rizika

S příchodem teplého počasí se pokaždé objeví případy dětí, které rodiče nechali v rozpáleném autě. Brněnští strážníci proto spustili kampaň, která před takovým chováním varuje. Dětem či zvířatům nechaným v autě přitom nehrozí jen přehřátí.

I přes neustálá varování nechávají někteří lidé v létě své děti nebo čtyřnohé mazlíčky v autě samotné. Strážníkům pak tvrdí, že si jen na moment odskočili, nebo se nákup protáhl. Jiní se vymlouvají, že miminko v sedačce zrovna usnulo, a tak ho nechtěli budit. Takové chování ale může mít fatální následky.

"Už během několika minut v autě teplota vystoupá o desítky stupňů a na přímém slunci je nárůst ještě mnohem strmější. Děti navíc nemají plně vyvinutou schopnost termoregulace a během několika minut jim hrozí celkový tělesný kolaps," popsal mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.

Kromě přehřátí přitom hrozí celá řada dalších nebezpečí. Do vozidla může někdo nabourat a z místa ujet, zvlášť pokud si myslí, že je prázdné. Dítě také může mít nějaký zdravotní problém, pomoci se ale nedovolá. V minulosti už se navíc stalo, že zloději ukradli auto i se spícím miminkem.

Související obsah

Stejné riziko platí také u psů a dalších zvířat, která by někoho mohlo napadnout nechat v autě, zatímco se vzdálí. Psi obecně snášejí horko mnohem hůř než lidé a ochlazují se místo pocení zrychleným dýcháním. To ale vede k dalšímu možnému problému.

"Když pes zrychleně dýchá, výrazně se z jeho těla odpařují tekutiny a zvíře se velmi rychle dehydratuje, čímž se zahušťuje krev a přetěžuje srdce. Nastává šok, který se i zkušeným veterinářům podaří vyřešit jen velmi zřídka. Zvíře bohužel zpravidla uhyne," sdělila veterinářka Tereza Věžníková.

Psa byste neměli nechávat ve voze ani v případě, že zaparkujete ve stínu. Nestačí ani pootevřít okénka. Rizikové je i uvázání pejska před obchodem, zatímco nakupujete. V některých městech navíc místní vyhláška zakazuje nechat zvíře před prodejnou bez dozoru.

Související obsah

O tom se přesvědčila minulý týden i majitelka z Brna, která odešla do nákupního centra na tři čtvrtě hodiny. O jejího mazlíčka, který zůstal ležet na přímém slunci, se museli postarat kolemjdoucí. Poskytli mu vodu a zavolali strážníky. Žena poté uvedla, že ztratila pojem o čase. Dostala pokutu.

Před podobnými případy teď brněnští strážníci varují. Roznášejí tisíce letáků, které nechávají za stěrači aut na parkovištích po celém městě. Do rozsáhlé kampaně se zapojily i některé obchodní domy, které varování umístily do nákupních vozíků nebo výloh.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Soud osvobodil exministra Bártu i zpravodajce Petržílka

Soud v úterý osvobodil exministra Víta Bártu a bývalého zpravodajce BIS Jana Petržílka. Oba byli obžalováni, že měli vynést odposlechy rozhovorů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Toto obvinění se však neprokázalo.

Píše se na Deník.cz