Zahraničí

Nepál pustoší záplavy a sesuvy půdy. Nejméně 40 mrtvých, obětí přibývá

Nepál pustoší záplavy a sesuvy půdy. Nejméně 40 mrtvých, obětí přibývá
Zdroj: Profimedia

Tisíce vysídlených lidí a desítky mrtvých si vyžádaly přívalové deště v západním Nepálu, kde způsobily záplavy a sesuvy půdy. Mnoho dalších lidí je pohřešovaných, počet obětí tak může ještě stoupnout. V pohotovosti je i sousední Indie.

Jihoasijský stát Nepál již několik dní sužují prudké lijáky, které mají za následek mohutné sesuvy půdy a záplavy. Podle webu Deutsche Welle mají na svědomí nejméně čtyřicet mrtvých, po dalších lidech se pátrá. Jen v distriktu Myagdi zemřelo dvacet lidí a třináct je pohřešovaných.

"Záchranáři je stále hledají," uvedl Gyan Nath Dhakal, který je v čele distriktu, a dodal, že dalších padesát lidí muselo být evakuováno pomocí vrtulníků. Na záchranných akcích se podílejí i policisté a vláda zmobilizovala i armádu. Podle meteorologů budou vydatné monzunové deště v Nepálu trvat ještě tři dny.

Související obsah

Záplavy v důsledku monzunů jsou nedílnou součástí Nepálu kvůli horskému terénu a desítkám velkých řek. Každoročně postihnou i sousední Indii, která je nyní v pohotovosti. Minulý měsíc muselo v Ásámu na severovýchodě Indie své domovy opustit milion lidí, když rozvodněná řeka zaplavila přes dva tisíce vesnic.

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz