Domácí

Český ráj zamořily nutrie. Ochranáři a myslivci je chtějí vystřílet

Chráněnou krajinnou oblast Český ráj trápí nutrie. Hlodavci svými norami ohrožují stabilitu hrází tamních rybníků. Ochránci přírody se proto rozhodli, že jejich stavy budou regulovat odstřelem.

Populace nutrie říční v Chráněné krajinné oblasti Český ráj stoupla za poslední tři roky na více než trojnásobek. Vytlačují původní druhy živočichů. Břehy a hráze tamních rybníků pak narušují především budováním nor. Kromě toho jsou nutrie přenašeči nemocí, které mohou být nebezpečné i pro člověka, jako je třeba leptospiroza, tularemie nebo salmonela.

"Ve spolupráci s myslivci bychom chtěli ten jejich počet snížit. Ideálně na nulový stav,“ řekl pro TV Nova vedoucí Správy CHKO Český ráj Jiří Klápště.

Nutrie říční podle ochránců přírody do české divoké přírody nepatří. Její domovinou je Jižní Amerika a do Evropy se tito až desetikilogramoví hlodavci dováželi před desítkami let hlavně kvůli kožešinovým chovům a také masu. Rychle se množí. Jedinci se mohou rozmnožovat už ve čtyřech měsících a mívají kolem šesti mláďat a stihnou i tři vrhy do roka. Ochránci přírody jejich stavy teď chtějí radikálně snížit.

Související obsah

"Jediná možnost je odstřel, protože pokud bychom chtěli nutrie odchytávat, pak není úplně jasné, co s nimi dále, protože vypouštět je do přírody někde jinde je nelegální a protizákonné. Takže jediná možnost je odstřel," dodal Klápště.

Ten plánují pracovníci Chráněné krajinné oblasti Český ráj na konec léta.
 

vbo, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k ostrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz